Jak smażyć ryby, aby zachowywały maksimum wartości odżywczych i smaku?

Ryby i owoce morza   17.07.2017

Jak smażyć ryby i owoce morza, aby zachować ich cenne wartości odżywcze i smak? Smażenie to sztuka delikatności – musimy być ostrożni i trzymać się kilku zasad. Przekonajcie się, że to nie takie trudne.

Jaki olej wybrać?
Przede wszystkim należy wybrać olej o wysokiej temperaturze dymienia. Do smażenia ryb idealnie sprawdzi się Olej z Esencją Masła.

Jaką technikę smażenia wybrać?
Wybór jest prosty: stawiamy na sauté. Wykorzystujemy niewielką ilość oleju – tak, aby pokrywał cienką warstwą dno szerokiej patelni o wysokich brzegach. Podgrzewamy olej na średnim ogniu. Musimy upewnić się, że tłuszcz jest mocno rozgrzany, aby ryba nim nie przesiąknęła. Wręcz przeciwnie – jej powierzchnia ma stać się nieprzepuszczalna, a wszystkie drogocenne składniki powinny zostać w środku. Smażymy niewielkie kawałki ryby, obniżamy temperaturę tłuszczu, aby mięso w środku było soczyste, a na zewnątrz delikatnie chrupiące. Lepiej zachować cierpliwość i smażyć porcjami, niż ryzykować źle usmażonym produktem skąpanym w tłuszczu.
Smażymy krótko – zgodnie z obraną metodą. Pamiętajmy o mieszaniu lub potrząsaniu patelnią, aby smażone danie było poddane równomiernej obróbce termicznej. Po kilku minutach danie jest już gotowe!

Pozostałe rady

  • Chcąc zachować maksimum wartości odżywczych, warto zrezygnować z panierki.
  • Podstawowa zasada, której warto trzymać się nie tylko w tym przypadku: za każdym razem używamy świeżego tłuszczu, by pozostałości po poprzedniej porcji się nie paliły.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Skomentuj i podziel się swoją opinią!