Olej kokosowy

Tłuszcze   14.08.2017

Jeden z ostatnio popularniejszych tłuszczów roślinnych jest produkowany z podgrzanego miąższu orzechów kokosowych. Składa się w ponad 90 proc. z tłuszczów nasyconych, w tym z kwasu laurynowego i kaprylowego (odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu odpornościowego człowieka). To więcej niż oleje, masło i smalec! I choć lekarze i dietetycy alarmują, iż nadmiar tłuszczów nasyconych w diecie jest szkodliwy (zwiększają poziom „złego” cholesterolu we krwi), to w przypadku oleju kokosowego ma on jednocześnie wpływ na wzrost „dobrego” cholesterolu. Trzeba pamiętać też, że oleje roślinne to nie tylko tłuszcze, ale też bogate źródło antyoksydantów i innych cennych składników.

Olej kokosowy jest bogaty w tłuszcze średniołańcuchowe, dzięki czemu jest łatwiej i lepiej przyswajalny dla organizmu. Jest trwały i można go poddawać obróbce termicznej – pod wpływem wysokiej temperatury nie będzie wytwarzać szkodliwych wolnych rodników. Do smażenia krótkiego można wykorzystywać tłuszcz nierafinowany, o temperaturze dymienia wynoszącym 180 stopni C – taki tłuszcz ma przyjemny i charakterystyczny smak, który będzie wyczuwalny w przygotowywanych potrawach. Tłuszcz kokosowy rafinowany ma punkt dymienia 220 stopni i nadaje się do długotrwałego smażenia.

Olej kokosowy rafinowany występuje w postaci stałej, zaczyna się topić w temperaturze 23-26 stopni C, jest biały i nie posiada zapachu (jak wszystkie rafinowane oleje i tłuszcze).

Ze względu na swoje właściwości polecany jest w diecie sportowców (lekkostrawna porcja energii), a także osobom na diecie (niższa kaloryczność w porównaniu z innymi tłuszczami). Ma też zastosowanie w kosmetyce. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Skomentuj i podziel się swoją opinią!