atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > 9 kobiet, które zmieniają oblicze polskiej gastronomii

9 kobiet, które zmieniają oblicze polskiej gastronomii

Szefowe kuchni, restauratorki, przedsiębiorczynie. Odnoszą sukcesy, mają swój styl i wiernych, oddanych gości. Zdobywają odznaczenia w przewodnikach kulinarnych, wygrywają programy telewizyjne i zmieniają polski krajobraz kulinarny. 

Agata Wojda

Mało kto o niej nie słyszał. Do 2017 roku szefowała w kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom, potem zrobiła sobie przerwę i prawie trzy lata później wróciła za kuchenne stery, do restauracji Fest Port Czerniakowski. Jej gotowanie to wirtuozeria, odporna na przelotne mody. Wojda skupia się na smaku i przyjemności płynącej z jedzenia, czym ujmuje swoich gości i sprawia, że wracają do niej jak magnes. Cztery razy zdobyła wyróżnienie Bib Gourmand przewodnika Michelin, a w pierwszej edycji żółtego przewodnika Gault&Millau Polska uzyskała tytuł Kobiety Szefa 2015. Niestety, Fest Port Czerniakowski nie przetrwał pandemii, pozostaje więc wypatrywać, gdzie tym razem będzie można spróbować kuchni Wojdy.

Malka Kafka

Startuperka, restauratorka i promotorka zdrowego stylu życia. Stworzyła Tel Aviv Urban Food – sieć wegańskich restauracji z koszerną kuchnią Bliskiego Wschodu. Pierwszy warszawski lokal powstał w 2010 roku, dziś jest ich w sumie dziesięć, w Warszawie, Łodzi, Gdyni i Poznaniu. Oferta sieci jest różnorodna – to trzy formaty działalności, od eleganckiej restauracji z obsługą kelnerską, przez bistro po kuchnię uliczną. Tel Aviv trzy razy został uwzględniony w przewodniku Gault&Millau, a sama Malka została nagrodzona odznaczeniem Restauratorki Roku 2018 na gali Best of Warsaw Insider. Prowadzi warsztaty, promuje kuchnię wegańską, także w wydaniu fine diningowym, pisze felietony, a od 2015 roku zaangażowana jest w kreowanie startupu związanego z produkcją żywności zaawansowanej technologicznie. 

Justyna Słupska Kartaczowska

Profesjonalnym gotowaniem zajęła się dość późno, bo po 30-stce – wcześniej zajmowała się historią sztuki i charakteryzacją filmową i teatralną. Od momentu gdy zaczęła karierę w gastronomii, pracowała w większości restauracji rodziny Kręglickich, a także pełniła stanowisko szefowej kuchni we wrocławskich restauracjach Acquario i Monopol mieszczących się w hotelu Monopol. W 2016 roku została odznaczona tytułem Najlepszej Szefowej Kuchni przez przewodnik Gault&Millau, a następnie stworzyła Jadkę – restaurację, w której serwowała we własnej autorskiej interpretacji odkopane receptury szlacheckiej kuchni staropolskiej. Miejsce szybko stało się jednym z najciekawszych na wrocławskiej mapie kulinarnej, niestety nie przetrwało pandemii.

Katarzyna Daniłowicz

Z wykształcenia architekt, ale od 6 lat związana jest z gastronomią. Jest pierwszą kobietą, która wygrała polską edycję „Top Chefa”. Po tym zwycięstwie otworzyła jedną z ciekawszych wrocławskich restauracji – Olszewskiego 128. Niestety z końcem 2020 roku restauracja zakończyła działalność, natomiast Katarzyna Daniłowicz zaangażowała się w nowy koncept – bistro Komosa, gdzie również pełni stanowisko szefowej. Poza tym pracuje nad prywatnymi projektami, m.in. ofertą cateringową. W 2016 roku została wyróżniona przez Gault&Millau Polska tytułem Kobiety Szefa, jest też laureatką wielu konkursów kulinarnych, m.in.: Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, Trendy Chef, Kulinarny Rajd Mistrzów, Primerba Cup, Kulinarny Puchar Polski. Gotowanie jest dla niej jest dziedziną sztuki, co widać w kreacjach, które tworzy, wielowymiarowych i doskonale skomponowanych. 

Flavia Borawska

Jedna z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących młodych szefowych kuchni w Polsce. Córka Tessy Capponi-Borawskiej, autorki książek kulinarnych i specjalistki od włoskiej kuchni. Flavia urodziła się we Florencji w wielokulturowej rodzinie, gotować uczyła w Londynie w Cordon Bleu, a doświadczenie zawodowe zdobywała w restauracjach za granicą, takich jak m.in. kopenhaska Noma, florenckie Cibréo i Teatro del Sale czy londyńskie The Clove Club czy Brunswick House. Obecnie jest szefową kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom. W 2020 roku zdobyła tytuł Kobiety Szefa przewodnika Gault&Millau.

Iwona Niemczewska

Szefowa kuchni i właścicielka szczecińskiej restauracji Z drugiej strony lustra. Z wykształcenia jest prawniczką, jednak gdy odkryła, że chce zagłębić się w świecie kulinariów, ukończyła prestiżową szkołę Le Cordon Bleu i wiele innych szkoleń, w tym m.in: w Institute Paul Bocuse w Lyonie. Jest członkiem Klubu Szefów Kuchni, Chaine des Rotisseurs, Slow Food International, a także międzynarodowym sędzią kulinarnym. Jest trenerem polskich uczestników międzynarodowego konkursu World Skills i Euro Skills w konkurencji gotowanie. W 2018 roku przewodnik Gault&Millau przyznał Iwonie Niemczewskiej tytuł najlepszej Kobiety Szefa, a w 2019 dostała tytuł Osobowości Kulinarnej Roku.

Agnieszka Kręglicka

To zestawienie nie mogłoby istnieć bez Agnieszki Kręglickiej. Restauratorka z ponad trzydziestoletnim stażem, ekspertka w dziedzinie kulinariów i żywienia, założycielka Targu Dobrego Jedzenia w Fortecy. W latach 90., gdy polska gastronomia zaczynała otwierać się na kuchnie świata, jako pierwsza w Warszawie serwowała autentyczne potrawy meksykańskie czy azjatyckie, mozolnie sprowadzając oryginalne składniki z krajów ich pochodzenia. Dziś prowadzi razem z bratem sześć restauracji w Warszawie, m.in. Opasły Tom, El Popo czy Chianti. Pisze felietony, ma na koncie program telewizyjny w Kuchni+ i gościła nawet Baracka Obamę.

Urszula Czyżak

Od 2012 roku jest szefową kuchni w restauracji hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie. Jej kuchnia oparta jest na sezonowości i produktach regionalnych. Jest członkinią stowarzyszenia Slow Food, należy także do grona szefów kuchni biorących udział w „Salone del gusto”, prestiżowych targach produktów tradycyjnych odbywających się w Turynie. W 2016 i 2017 roku została uhonorowana nagrodą w kategorii Kobieta Szef Kuchni przez Gaullt&Millau, znalazła się także na liście 100 osób, które zmieniły polską gastronomię, ułożonej przez dziennikarza i krytyka kulinarnego Macieja Nowaka i opublikowanej w magazynie „Food Service”.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się