atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Gastronomia a luzowanie obostrzeń. Aktualne zasady od 25 czerwca 2021

Gastronomia a luzowanie obostrzeń. Aktualne zasady od 25 czerwca 2021

Sars-Cov-2 odcisnął wielkie piętno na wszystkich przedsiębiorcach branży gastronomicznej. Tym bardziej z nadzieją patrzymy na spadki zachorowań oraz oczekujemy kolejnych zmian w zakresie obostrzeń, które nałożył na nas rząd. Niestety, mimo poprawy sytuacji – mniejszej liczby osób zakażonych i hospitalizowanych, większej liczby osób zaszczepionych – branża musi sprostać różnorodnym wytycznym. Tym trudniej jest walczyć o powrót do normalności. Ważne jest więc aby powrót do normalności uwzględniał szereg czynników a właściciele lokali gastronomicznych byli świadomi jakie wytyczne muszą spełniać. Wytyczne te zmieniają się wraz z oceną sytuacji pandemicznej. Ostatnie – pochodzące z 25 czerwca – pozwalają na kolejne zmiany.

Zasady ogólne

Z dniem 15 maja otworzyliśmy ogródki gastronomiczne. Ich funkcjonowanie dalej musi odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym przy maksymalnym 75% obłożeniu lokalu. Nadal obowiązuje nas dystans między stolikami. Oznacza to, że zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić przynajmniej 1,5 m, za wyjątkiem sytuacji, kiedy stoliki rozdziela przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Obsługa nadal nie została zwolniona z obowiązku prawidłowego zasłaniania nosa i ust podczas obsługi klienta oraz pracy w lokalu. Klient może zdjąć maseczkę w chwili zajęcia miejsca przy stoliku, na czas spożywania posiłku. 

Pracownicy

Obowiązek zapewnienia środków higieny w postaci maseczek i rękawiczek nadal obowiązuje. Niezależnie od podstawy współpracy właściciel lokalu musi ten obowiązek realizować. W miejsce rękawiczek możemy zapewnić środki do dezynfekcji, tak aby kelnerzy czy kasjerzy mogli zdezynfekować ręce, za każdym razem po wykonaniu usługi. 

Rekomendowane jest zapewnienie odległości pomiędzy stanowiskami pracy – 1,5 m, zminimalizowanie interakcji personelu, ustalenie stałych zmian, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponownie duży nacisk położony jest na edukację pracowników oraz kwestie dotyczące przestrzegania wysokiego stopnia higieny. Dobre praktyki przy kontakcie z żywnością czy obsługą klienta w lokalu gastronomicznym powinny być podstawą działania. 

Procedura dotycząca postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem pozostaje niezmienna. Klient z objawami zakażenia nie powinien zostać wpuszczony na teren lokalu, a personel powinien poinformować taką osobę o konieczności zgłoszenia się do lekarza. Pracownicy bezzwłocznie powinni zgłosić takie zdarzenie kierownictwu lokalu, który podejmie stosowne dalsze kroki – ustali listę pracowników, dokona dokładnej dezynfekcji lokalu. 

Klienci

Lokal to przede wszystkim klienci, goście którzy przychodzą aby korzystać z naszych usług. W trakcie obsługi koniecznie należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze dystans. Zgodnie z wytycznymi powinien on wynosić 1,5 metra pomiędzy klientami. Oczywiście dystans ten nie dotyczy osób, które będą zajmowały wspólnie stolik. Następnie należy zwrócić uwagę na pojemniki z dezynfekcją, wyłączyć z użycia nadmuchowe suszarki w łazienkach, wyznaczyć strefy odległości dla klientów lokalu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oznaczenia stolików wyłączonych z obsługi oraz wyczulić personel, aby odprowadzał gości do konkretnego stolika. Przestrzenie samoobsługowe powinny być wyłączone z użytku, jeśli nie mamy możliwości zapewnienia kontroli personelu. 

Klienci nie muszą nosić maseczek po zajęciu miejsc przy stoliku, podczas konsumpcji. 

Stoliki powinny być dezynfekowane po każdym kliencie. Dobrą praktyką jest zamieszczenie w łazienkach instrukcji prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk oraz zasad zdejmowania i zakładania maseczki czy rękawiczek.  Nadal rekomendowane jest również usunięcie z przestrzeni klienta dodatków spożywczych jak sól, cukier, sztućce i wydawanie ich na żądanie. 

Zawsze należy stosować się do zaleceń i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeśli pojawiają się wątpliwości niezbędna jest konsultacja z lokalnymi służbami. Wytyczne, rekomendacje zmieniają się wraz ze zmianą sytuacji pandemicznej. Na tę chwilę mamy wrażenie, że wpływamy na spokojne wody, dzięki czemu obostrzenia są luzowane. Dlatego też, tak ważne jest śledzenie nowych wytycznych u sprawdzonych źródeł. Obecnie – obowiązek dostosowania się do sytuacji i funkcjonowania w reżimie sanitarnym jest obowiązkiem nas wszystkich – właścicieli lokali, ich pracowników oraz klientów. 

Autor: Adriana Głuchowska

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń