atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Indyk smażony w głębokim tłuszczu – jak zrobić go poprawnie?

Indyk smażony w głębokim tłuszczu – jak zrobić go poprawnie?

Co roku, w okolicy Święta Dziękczynienia, w amerykańskich wiadomościach pojawiają się doniesienia o wybuchających indykach. Tym newsom towarzyszą jasne przestrogi od straży pożarnej, a czasem i od osób związanych z gastronomią: nie należy samodzielnie smażyć indyka w głębokim tłuszczu. Ale właściwie dlaczego? Czy w ogóle da się to zrobić bezpiecznie i poprawnie? Sprawdźmy!

Król dziękczynnego stołu najczęściej bywa serwowany w wersji pieczonej. I nic dziwnego. Pieczenie jest procesem prostszym i bezpieczniejszym niż smażenie – a już zwłaszcza smażenie w głębokim tłuszczu. Skąd jednak wynika jakiekolwiek ryzyko podczas teoretycznie łatwej obróbki termicznej indyczego mięsa?

Niebezpieczeństwo smażenia indyka w głębokim tłuszczu

Są dwie najczęstsze przyczyny wypadków podczas smażenia indyka w głębokim tłuszczu. Pierwsza wynika z przelania rozgrzanego oleju i jego wycieku na palnik. Do przelania dochodzi wtedy, kiedy poziom oleju był zbyt wysoki, a indyk – zbyt duży. Biorąc pod uwagę masywność dziękczynnych indyków, ryzyko wylania tłuszczu, a w konsekwencji – pożaru – jest w takiej sytuacji naprawdę wysokie. Druga przyczyna to wrzucenie do rozgrzanego tłuszczu zamrożonego mięsa. Bulgotanie (bo z szybko rozgrzanego lodu tworzy się para) i pieniący olej jest w takiej chwili ostatnim sygnałem ostrzegawczym przed pojawieniem się płomieni. Ryzyko wypadku występuje zwłaszcza wtedy, kiedy pracujesz na palniku gazowym. 

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Standardowo pracuj wyłącznie w profesjonalnej, odpowiednio przystosowanej przestrzeni gastronomicznej. Jeśli jednak planujesz smażyć indyka w specjalnie zaaranżowanym miejscu na zewnątrz swojego lokalu, upewnij się, że masz pod ręką narzędzia, aby szybko odciąć dopływ tlenu do potrawy (w przypadku pojawienia się ewentualnych pierwszych płomieni). A w dużym skrócie: jeżeli chcesz usmażyć indyka na głębokim tłuszczu bezpiecznie i smacznie, to przede wszystkim nie eksperymentuj, tylko postaw na kompleksowe przygotowanie. Pamiętaj o następujących zasadach:

– wybieraj niewielkie indyki – zobacz, co się z nimi dzieje po zanurzeniu w wybranej ilości tłuszczu: poznaj swój produkt jeszcze lepiej. Zanotuj obserwacje, wyciągnij wnioski i dopiero później zacznij sięgać po większe okazy, jeśli czujesz taką potrzebę,

– zawsze dokładnie rozmrażaj mięso (rozpocznij ten proces nie później niż 24 godziny przed smażeniem zanurzeniowym),

– zmierz poziom oleju, w którym zanurzysz indyka (najpierw umieść mięso w naczyniu, a następnie zalej je wodą i wynurz, kiedy już osiągniesz optymalny poziom płynu – właśnie tyle oleju musisz wykorzystać do smażenia),

– dokładnie osusz mięso przed umieszczeniem go w rozgrzanym tłuszczu (woda zwiększa niebezpieczeństwo – powoduje tak zwane strzelanie lub bulgotanie smażalnika),

– kontroluj temperaturę frytury – nie może być ani za niska (mięso nie zostanie usmażone w środku i niepotrzebnie nasiąknie tłuszczem), ani zbyt wysoka (proces będzie niebezpieczny, a ponadto spalisz swojego indyka lub co najwyżej zafundujesz mu nieatrakcyjny bądź nierównomierny smak),

– wybieraj wyłącznie tłuszcze przystosowane do głębokiego smażenia – najlepiej jakościowe frytury o wysokim punkcie dymienia,

– opcjonalnie wyłącz palnik gazowy przy pierwszym zanurzeniu mięsa,

– miej pod ręką gaśnicę,

– absolutnie nie próbuj tej metody obróbki termicznej, jeśli nie masz doświadczenia, przystosowanej przestrzeni oraz wiedzy o zasadach BHP w gastronomii. 

Głębokie smażenie indyka w 4 krokach 

Wystarczą tylko 4 kroki, aby przygotować głęboko smażonego indyka. Na żadnym etapie nie bagatelizuj jednak przytoczonych zasad bezpieczeństwa! 

  1. Umytego, oczyszczonego i osuszonego indyka natrzyj mieszanką przypraw (wybierz np. sól, pieprz cayenne, suszony czosnek, tymianek, oregano i liście laurowe – pamiętaj o ich dokładnym zmieleniu). Zwróć uwagę na obszar wewnętrzny oraz bezpośrednio pod skrzydłami. Odpowiednio przygotowane mięso wstaw do lodówki i odczekaj minimum 12 godzin przed przystąpieniem do kolejnego kroku.
  2. Wyjmij indyka z lodówki i poczekaj, aż mięso osiągnie temperaturę pokojową. Następnie zwiąż nogi i skrzydła ptaka sznurkiem gastronomicznym. Skorzystaj z jakościowego, stalowego szpikulca, szpady albo drutu, aby zanurzyć przygotowane mięso w głębokim tłuszczu.
  3. Rozgrzej tłuszcz do temperatury 170-180℃ i powoli, przy użyciu bezpiecznych narzędzi wspomagających (np. hak gastronomiczny), opuść mięso do naczynia. Daj sobie czas, nie spiesz się. Mięso możesz zanurzać stopniowo nawet przez kilkadziesiąt sekund. Smaż je w zależności od gramatury. Przyjmuje się zależność ok. 3 minuty smażenia na każde 0,5 kg mięsa.
  4. Usmażonego indyka pozostaw na 15 minut do odsączenia z tłuszczu. Podawaj na gorąco z wybranymi dodatkami. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń