atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Smażymy wigilijne potrawy – jaki tłuszcz wybrać do poszczególnych dań?

Smażymy wigilijne potrawy – jaki tłuszcz wybrać do poszczególnych dań?

Nie ma Bożego Narodzenia bez potraw smażonych i z dodatkiem oleju. Ryba w panierce, krokiety, racuchy, śledzie – jaki rodzaj tłuszczu wybrać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Oto krótki poradnik. 

Ryba z patelni

Karp podzielony na dzwonka, obtoczony w mące i usmażony na patelni, należy do świątecznych klasyków. Czasem jego rolę przejmuje sandacz, który również sprawdza się w formie dzwonek i pozbawiony jest charakterystycznego smaku, który niektórym przeszkadza w tradycyjnym karpiu. Smażąc w ten sposób rybę, wybierzmy Olej z Esencją Masła w ilości takiej, aby dokładnie pokrył całe dno patelni. Ryba musi smażyć się swobodnie – za mała ilość oleju sprawi, że będzie się przypalać. Dobrze osuszone kawałki ryby przyprawiamy solą i pieprzem, a następnie zanurzamy w mące pszennej, obsypując jej nadmiar. Wrzucamy na rozgrzany do 180 stopni olej i smażymy po kilka minut z każdej strony, do zezłocenia. 

Kapusta z grzybami

Kapusta z grzybami to danie, przy którym szef kuchni może poćwiczyć swoją kreatywność. Klasyczny przepis można wzbogacić o dodatek jabłek, różne rodzaje kapusty (np. włoską), wędzone śliwki czy niestandardowe zioła, jak np. rozmaryn. Bez oleju się jednak nie obejdzie. Choć na początku składniki warto podsmażyć, np. na Oleju z Esencją Masła, wykańczając wigilijną kapustę z grzybami, można do niej dodać tłoczony na zimno olej lniany, który zapewni dodatkowe walory smakowe i zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że olejów tłoczonych na zimno nie gotujemy – dodajemy je, gdy całość jest już zdjęta z palnika. 

Śledź na zimno

Przygotowując wigilijne śledzie, zdecydujmy się na olej tłoczony na zimno – np. lniany, który tradycyjnie pojawiał się na świątecznym stole. Taki olej świetnie sprawdza się w potrawach na zimno, a dodatkowo jego złocisty kolor będzie się pięknie prezentował, np. w przezroczystym słoiczku czy białym talerzu. Śledzie z olejem lnianym można wzbogacić o dowolny zestaw przypraw i dodatków – np. cebulę, ziele angielskie, liście laurowe i kolendrę czy miód, musztardę i przyprawy korzenne.  

Smażony śledź w zalewie octowej

Śledzie w zalewie to danie typowe dla kuchni kaszubskiej, ale popularne w całym kraju – nic dziwnego, usmażone, a następnie zamarynowane ryby, świetnie smakują nie tylko w święta. Świeże tuszki śledziowe najlepiej opanierować i usmażyć na patelni na Oleju z Esencją Masła, który nada maślanego aromatu i złocistej barwy.

Ryba po grecku

Przygotowując rybę po grecku, lub jej wegański odpowiednik, czyli selerybę, obtaczamy kawałki w mące pszennej, dokładnie strzepując jej nadmiar, a następnie smażymy na złoto na Oleju z Esencją Masła. Delikatny maślany aromat świetnie sprawdzi się w tej potrawie. W taki sam sposób smażymy rybę panierowaną, pilnując aby ilość tłuszczu była odpowiednia. Powinna pokryć dno patelni warstwą około 2 cm – to sprawi, że ryba będzie delikatna w środku, a panierka chrupiąca i nienasączona tłuszczem.

Ryba w panierce

Filety z dorsza lub dzwonka karpia najlepiej opanierować – wówczas nie będą się rozpadać i zyskają piękną, rumianą skórkę. Smażenie panierowanej ryby można przeprowadzić na patelni, używając Oleju z Esencją Masła w takiej ilości, żeby pokrył dno grubszą warstwą, ale najlepiej skorzystać z frytownicy i usmażyć rybę w głębokim tłuszczu. W ten sposób mięso usmaży się równomiernie, ale pozostanie soczyste, a panierka będzie chrupiąca i rumiana ze wszystkich stron, bez względu na kształt kawałka ryby. Używając smażalnika, najlepiej wlać do niego fryturę Maestro Gold. 

Podsmażane pierogi

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez pierogów. Z kapustą i grzybami, z karpiem lub sandaczem, z kaszą gryczaną i twarogiem z miętą, z ziemniakami ze smażoną cebulką – pojawiają się w świątecznym menu bez względu na region Polski. Odsmażone na złoto będą się pięknie prezentować na talerzu i zyskają dodatkowy walor smakowy. Warto to zrobić na Oleju z Esencją Masła, którego niewielka ilość zapewni maślany aromat i świetnie przyrumieni danie.

Krokiety

Tradycyjne naleśnikowe krokiety do świątecznego barszczu można usmażyć w panierce lub bez – w obu przypadkach należy je wrzucić na dobrze rozgrzany Olej z Esencją Masła. Jeśli zdecydujemy się na krokiety po hiszpańsku, lepiej będzie ufrytować we fryturze Maestro Gold, używając do tego celu smażalnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że panierka stanie się chrupiąca, a całość będzie równomiernie usmażona ze wszystkich stron, bez ryzyka pęknięcia krokietów.

Racuchy wigilijne

Pulchne drożdżowe racuchy ze skórką pomarańczową i cukrem pudrem to świetny pomysł na wigilijny deser. Aby usmażyć je poprawnie, należy porcje ciasta nakładać na patelnię pokrytą grubą warstwą tłuszczu – najlepiej wykorzystać do tego celu olej rzepakowy TOPQ lub Olej z Esencją Masła. Kilka centymetrów oleju na patelni sprawi, że racuchy będą puszyste, rumiane i nienasączone tłuszczem.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń