Poznaj owoce morza, które warto jak najszybciej wprowadzić do menu. Odkryj klucz do sukcesu perfekcyjnego wysmażenia kalmarów, krewetek w tempurze oraz doskonałej ośmiornicy

JEŚLI E-MAIL WYŚWIETLA SIĘ NIEPOPRAWNIE, OTWÓRZ GO W PRZEGLĄDARCE

 

   

 

 

   

 

 

W czerwcu 37 proc. Polaków deklarowało chęć wyjazdu nad morze. Ograniczeni aktualnymi zaleceniami i ostrzeżeniami dotyczącymi podróży między krajami, tłumnie ruszyli do nadbałtyckich kurortów oraz na niedalekie Bałkany, które oprócz ciepłego, szmaragdowego morza niezmiennie oferują smakoszom prawdziwe bogactwo lokalnej kuchni opartej w dużej mierze o owoce morza. I chociaż wakacje minęły, warto zachować na dłużej piękne chwile i smaki beztroskiego lata. Jak? Np. Smakując i serwując dania inspirowane owocami morza!

 

 

 

 

Owoce morza mogą stanowić zarówno podstawę, jak i dopełnienie każdego menu – od tego najprostszego, wypisanego kredą na ścianie małego baru, aż po restaurację premium z kartą wyrafinowanych propozycji. Niezależnie od typu lokalu, uracz swoich gości istną symfonią smaków, opartą na skarbach z głębin wód. Smażone owoce morza chociaż na chwilę pomagają zatrzymać czas przemijających wakacji. Są także smaczne i proste do przygotowania. Nie bój się eksperymentować z łączeniem składników oraz formą podania – dzięki temu nawet z najprostszych składników stworzysz efektowne dania!

Poznaj owoce morza, które warto jak najszybciej wprowadzić do menu. Odkryj klucz do sukcesu perfekcyjnego wysmażenia kalmarów, krewetek w tempurze oraz doskonałej ośmiornicy. A na deser zapraszamy Cię do lektury wywiadu z Michałem Frymarem, o biznesie krewetkowym od podszewki.

 

 

 

 

 

     

Owoce morza na świecie. Poznaj trendy, które warto wprowadzić do swojej restauracji!

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

   

Kalmary – jak usmażyć idealne? Sprawdź przepis!

Czytaj dalej

     

 

 

 

 

 

 

 

     

Krewetki w tempurze – jak usmażyć idealne?

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

   

Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Czytaj dalej

     

 

 

 

 

 

 

 

     

Biznes krewetkowy od podszewki – rozmowa z Michałem Frymarem, współwłaścicielem Shirmp House

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

Pomimo tej trudnej sytuacji, życzymy Ci wielu słodkich chwil!

Pozdrawiamy
Redakcja Smażymy

 

 

 

ZT “Kruszwica” S.A. ul. Niepodległości 42 88-150 Kruszwica