Krewetki w tempurze – jak usmażyć idealne?

Ryby i owoce morza   19.03.2018

Soczyste, pełne smaku i chrupiące – krewetki w tempurze to prosta i spektakularna przekąska, której przygotowanie opiera się na kilku prostych sztuczkach.

Wbrew pozorom tempura nie pochodzi z Japonii, tylko z Portugalii, ale to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni doprowadził do perfekcji smażenie mięsa, owoców morza i warzyw w tej chrupiącej chmurce panierki. W przeciwieństwie do delikatnego sushi i subtelnego miso, tempura jest nie tylko łatwa w przygotowaniu, lecz także bardzo satysfakcjonująca i sycąca.

Jak przygotować tempurę?

Mimo że do ciasta na tempurę można wrzucić niemal każdy rodzaj składników, krewetki sprawdzają się wyjątkowo dobrze, bo ich mięso nie potrzebuje długiej obróbki termicznej. Dlatego kupując te owoce morza, należy zwrócić uwagę, aby były surowe – wcześniej ugotowane krewetki po wrzuceniu do oleju będą gumowate i twarde. Przed panierowaniem trzeba je obrać z łusek i usunąć czarną nitkę jelita. Ciasto na tempurę przypomina naleśnikowe i jest równie proste do zrobienia. Składa się z lodowatej wody i mieszanki mąki kukurydzianej i pszennej (można też przygotować ją z mąki pszennej i skrobiowej), ma konsystencję gęstej śmietany, ale nie powinno się jej miksować, grudki są wręcz wskazane! Niektórzy dodają do tempury jajko, ale nie jest ono konieczne, warto natomiast przygotować ciasto tuż przed smażeniem. Można do niego wrzucić kostki lodu, żeby pozostało jak najzimniejsze. Krewetki należy przed zanurzeniem w cieście dobrze osuszyć, pozostała woda mogłaby niepotrzebnie rozmiękczyć panierkę i strzelać podczas smażenia. Tempurę najlepiej smażyć w dużej ilości oleju, który ma wysoką temperaturę dymienia. Trzeba go rozgrzać do 175 stopni (przyda się termometr kuchenny), a krewetki wkładać pojedynczo lub po dwie, trzy sztuki. Nadmiar smażących się produktów niepotrzebnie obniża temperaturę oleju, wówczas tempura może nasiąknąć tłuszczem i stać się gumowa. Gdy krewetki się zezłocą, należy je wyjąć, odsączyć z nadmiaru oleju na papierowym ręczniku i od razu podawać.

Jak podawać krewetki?

Przystawka, danie główne, przekąska – tempura zda egzamin w każdym momencie dnia, ale jej smak można podkręcić. Japończycy maczają chrupkie kąski w sosie tentsuyu, przygotowanym na bazie dashi, sosu sojowego i mirinu. Krewetki w tempurze można też włożyć do sushi. W każdym wydaniu będą smakowały znakomicie!

Zobacz też:

Tempura – co warto o niej wiedzieć?

Biznes krewetkowy od podszewki – rozmowa z Michałem Frymarem, współwłaścicielem Shirmp House

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 − 65 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.