Frytki na nowo, czyli bataty, marchew, pietruszka w roli głównej. Jak i na czym je smażyć?

Warzywa   18.08.2017

Warzywa skrobiowe zdecydowanie za długo pozostawały w cieniu ziemniaków. Marchew, pietruszka, burak, seler i batat – bo o nich tu mowa – szturmem zdobywają patelnie, frytkownice, piekarni… i serca smakoszy.

Frytki z ziemniaków, jak i z każdego innego przedstawiciela skrobiowej rodziny, możemy smażyć we frytkownicy, rondlu, oraz piec w piekarniku. Czego potrzebujemy? Przede wszystkim: dobrej jakości frytury płynnej lub półpłynnej o stopniu dymienia powyżej 220 stopni.

Frytki smażone

Jest wiele trików na wyjątkowo pyszne frytki z warzyw skrobiowych. Jednym z nich jest smażenie dwuetapowe. Pokrojone w słupki warzywa wrzucamy partiami do rozgrzanego do 140 stopni tłuszczu i smażymy przez ok. 8 minut. Po tym czasie wyciągamy frytki i odkładamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Możemy zauważyć, że jeszcze się nie zarumieniły, ale na skutek reakcji zachodzących w procesie smażenia, wytworzyła się na nich cienka skórka, chroniąca przed wniknięciem tłuszczu do wewnątrz. Po kilkunastu minutach rozpoczynamy kolejny etap. Tym razem smażymy frytki w 190 stopniach przez 1-2 min. Odsączamy złociste frytki z oleju i przyprawiamy solą.

Możemy także wykorzystać inny sposób – lekko zblanszować warzywa przed smażeniem, wrzucając je do gotującej się wody na kilkanaście sekund. Osiągamy tu podobny efekt jak w przypadku “smażenia wstępnego”.

Frytki pieczone

Uważane często za lżej strawne i nieco mniej kaloryczne –  jednak smakiem nie dorównują frytkom smażonym w głębokim tłuszczu.

Jak przygotować:

Kroimy wszystkie warzywa w słupki, skrapiamy delikatnie delikatnie olejem rzepakowym, doprawiamy. Po ok. 30 minutach w 200 stopniach (w zależności od piekarnika) frytki będą gotowe!

Smacznego!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 68 = 71

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.