Tempura

21.06.2017

Tempura to potrawa kuchni japońskiej, do przyrządzania której wykorzystuje się najczęściej owoce morza lub warzywa, które panieruje się, a następnie smaży w głębokim tłuszczu.

Pierwotnie składniki smażono bez ich uprzedniego panierowania lub panierowane w mące ryżowej. Obecnie najczęściej jako panierkę wykorzystuje się lekkie ciasto z mąki pszennej i wody. W hurtowniach gastronomicznych można też kupić specjalną mieszankę mączną do tempury, która odznacza się niską zawartością glutenu.

Ciasto na tempurę poddaje się jedynie pobieżnemu wymieszaniu (zapobiega to uwolnieniu glutenu) i używa do panierowania po schłodzeniu, co zapewnia chrupkość ciasta po usmażeniu.

Swoją nazwę japoński specjał zawdzięcza japońskim misjonarzom, przybyłym na wyspy w XVI wieku.  

Jak się uważa, nazwa wywodzi się od sformułowania „Quatuor Tempora” – czyli tzw. „suchych dni” postu, podczas których smażone kąski zapewniały wyżywienie żyjącym w Japonii chrześcijańskim osadnikom.

Najczęściej do tempury wykorzystuje się owoce morza, w szczególności krewetki (ale też np. kalmary, kawałki ośmiornicy) lub warzywa (dymka, kawałki cukinii, papryki, marchwi, rzodkwi) i zioła (np. liście pachnotki).

Tempurę podaje się samodzielnie, posoloną lub w towarzystwie sosu, w którym można maczać smażone kawałki jedzenia (np. sosu tentsuyu z mirinu, dashi i shoyu), z surowymi warzywami lub jako dodatek do dań takich jak udon czy ramen.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

98 − 91 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.