Kalmary – jak usmażyć idealne? Sprawdź przepis!

Ryby i owoce morza   25.06.2019

Prosta letnia przekąska, która kojarzy się z wakacjami na południu Europy, może zagościć także w Twoim restauracyjnym menu.

Owoce morza bywają wyzwaniem nawet dla najlepszych szefów kuchni. Być może wynika to z faktu, że ich dostępność w Polsce zawsze była ograniczona. Świeże owoce morza to domena krajów południa Europy, ale na szczęście ich dostępność i jednocześnie popularność jest coraz większa. Delikatna struktura krewetek, przegrzebków czy kalmarów nie potrzebuje długiej obróbki cieplnej ani wielu przypraw. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, żeby za każdym razem smażyć je idealnie miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz.

Choć kalmary doskonale pasują do paelli, risotto, makaronu czy dań kuchni azjatyckiej, nie potrzebują wielu dodatków. Najlepszym rozwiązaniem będzie zanurzenie ich w cieście, tempurze lub lekkiej panierce i usmażenie na złoto w głębokim tłuszczu. Podane jako przekąska z sosem i frytkami czy pieczywem będą idealnym wstępem do posiłku lub akompaniamentem do kufla piwa czy drinków.

Jak frytować krążki kalmarów?

Kluczem do sukcesu w przypadku smażenia kalmarów jest uważne pilnowanie czasu smażenia. Kalmary będą miękkie i delikatne, jeśli będziemy je smażyć krótko i w oleju o wysokiej temperaturze. Zbyt długie smażenie sprawia, że kalmary stają się gumowate i tego procesu nie da się odwrócić.
Wystarczy półtorej do dwóch minut smażenia z każdej strony, żeby krążki były gotowe. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie kalmarów. Pokrojone i umyte należy bardzo dokładnie osuszyć, bo wilgoć sprawi, że panierka namoknie, a tłuszcz będzie pryskał.
Nie należy też zatłoczyć smażalnika i wrzucać zbyt wielu kawałków naraz, bo to również wpłynie na obniżenie temperatury tłuszczu i w efekcie otrzymamy gumowe, przesmażone kalmary.

Przy wyborze tłuszczu do smażenia kalmarów należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość termiczną. Produkty smażone w głębokim oleju najlepiej jest smażyć fryturach o wysokim punkcie dymienia i neutralnym smaku, np. fryturze Qualito Sun.

Kalmary należą do owoców morza subtelnych w smaku. Aby w pełni docenić ich aromat najlepiej smażyć je w tłuszczu o neutralnym smaku.

Smażone kalmary – prosty przepis

Składniki:
500 g kalmarów
150 g mąki ryżowej
1 łyżeczka chili w proszku
½ łyżeczki soli
2 białka jajek
Frytura Qualito Sun

Do podania:
Sos aioli lub pomidorowy
Frytki lub pieczywo

Kalmary czyścimy, usuwając ze środka długą chrząstkę. Myjemy i kroimy w krążki razem z mackami. Dobrze osuszamy. W oddzielnej misce mieszamy mąkę, sól i chili. Białka ubijamy.

W smażalniku rozgrzewamy fryturę do temperatury około 180 stopni. Krążki kalmarów obtaczamy w białku, a następnie wrzucamy do panierki i strącamy jej nadmiar. Tak przygotowane kalmary wrzucamy do smażalnika i smażymy po dwie minuty na stronę, aż panierka będzie złota. Wyjmujemy, odsączamy z nadmiaru tłuszczu i podajemy z sosem i frytkami lub pieczywem. Można je też po prostu skropić cytryną.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 72 = 74

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.