Tłuszcze roślinne

Tłuszcze   2.10.2017

Tłuszcze roślinne uzyskiwane są głównie z nasion, ale również mogą one występować w miąższu owoców tak jak w przypadku palmy oleistej, czy awokado. Głównymi surowcami w światowej produkcji są: palma oleista, soja, rzepak, słonecznik, orzech ziemny, bawełna i kokos.

Tłuszcze roślinne dzieli się zazwyczaj na stałe i ciekłe w temperaturze pokojowej. Tłuszcze stałe pochodzą zazwyczaj z roślin tropikalnych (np. tłuszcz kokosowy, kakaowy, palmowy). Swoją konsystencję zawdzięczają kwasom tłuszczowym, z których są zbudowane cząsteczki tłuszczu.

Każda odmiana roślin ma swój własny niepowtarzalny skład. Może się on oczywiście lekko zmieniać w wyniku różnych zabiegów agrotechnicznych, klimatu oraz pory roku wysiewania nasion.

Tłuszcze roślinne stałe bogate są w nasycone kwasy tłuszczowe, które tak samo jak tłuszcze zwierzęce mają niską wartość żywieniową i ich nadmierne spożywanie zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego. Według oceny lekarzy oraz dietetyków najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są tłuszcze roślinne ciekłe – oleje. Swoją konsystencję oraz właściwości zdrowotne zawdzięczają właśnie obecności w ich składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie wartościowe dla naszego organizmu są tzw. kwasy NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe należące do grupy omega-3 i omega-6. Najlepszym ich źródłem wśród olejów roślinnych są olej lniany i rzepakowy. Niestety, olej lniany ma ograniczone zastosowanie tylko do zimnych potraw, ze względu na bardzo niską stabilność. Z kilku tysiącletniej tradycji żywieniowej ludzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, którzy zawdzięczają swojej diecie długowieczność oraz niskie ryzyko chorób serca, wiemy, że oliwa z oliwek ma również bardzo dobry wpływ na zdrowie. Oliwa stanowi główne źródło tłuszczu w ich diecie. Jest ona bogata w kwas oleinowy. Polskim odpowiednikiem oliwy jest tzw. oliwka północy, czyli olej rzepakowy. Kwas oleinowy, poza pozytywnym wpływem na układ krwionośny ma również świetne właściwości zwiększające stabilność olejów na utlenianie.

Poza właściwościami zdrowotnymi, oleje mają bardziej praktyczne zastosowanie w gastronomii. Dzięki temu, że są ciekłe można je dużo łatwiej odmierzyć, podgrzewają się szybciej, niż tłuszcze stałe i nie trzeba czekać na ich rozpuszczenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 7

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.