atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Tłuszcze roślinne

Tłuszcze roślinne

Tłuszcze roślinne uzyskiwane są głównie z nasion, ale również mogą one występować w miąższu owoców tak jak w przypadku palmy oleistej, czy awokado. Głównymi surowcami w światowej produkcji są: palma oleista, soja, rzepak, słonecznik, orzech ziemny, bawełna i kokos.

Tłuszcze roślinne dzieli się zazwyczaj na stałe i ciekłe w temperaturze pokojowej. Tłuszcze stałe pochodzą zazwyczaj z roślin tropikalnych (np. tłuszcz kokosowy, kakaowy, palmowy). Swoją konsystencję zawdzięczają kwasom tłuszczowym, z których są zbudowane cząsteczki tłuszczu.

Każda odmiana roślin ma swój własny niepowtarzalny skład. Może się on oczywiście lekko zmieniać w wyniku różnych zabiegów agrotechnicznych, klimatu oraz pory roku wysiewania nasion.

Tłuszcze roślinne stałe bogate są w nasycone kwasy tłuszczowe, które tak samo jak tłuszcze zwierzęce mają niską wartość żywieniową i ich nadmierne spożywanie zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego. Według oceny lekarzy oraz dietetyków najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są tłuszcze roślinne ciekłe – oleje. Swoją konsystencję oraz właściwości zdrowotne zawdzięczają właśnie obecności w ich składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie wartościowe dla naszego organizmu są tzw. kwasy NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe należące do grupy omega-3 i omega-6. Najlepszym ich źródłem wśród olejów roślinnych są olej lniany i rzepakowy. Niestety, olej lniany ma ograniczone zastosowanie tylko do zimnych potraw, ze względu na bardzo niską stabilność. Z kilku tysiącletniej tradycji żywieniowej ludzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, którzy zawdzięczają swojej diecie długowieczność oraz niskie ryzyko chorób serca, wiemy, że oliwa z oliwek ma również bardzo dobry wpływ na zdrowie. Oliwa stanowi główne źródło tłuszczu w ich diecie. Jest ona bogata w kwas oleinowy. Polskim odpowiednikiem oliwy jest tzw. oliwka północy, czyli olej rzepakowy. Kwas oleinowy, poza pozytywnym wpływem na układ krwionośny ma również świetne właściwości zwiększające stabilność olejów na utlenianie.

Poza właściwościami zdrowotnymi, oleje mają bardziej praktyczne zastosowanie w gastronomii. Dzięki temu, że są ciekłe można je dużo łatwiej odmierzyć, podgrzewają się szybciej, niż tłuszcze stałe i nie trzeba czekać na ich rozpuszczenie.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń