Soczysty łosoś – jak go usmażyć?

Usmaż to   28.12.2017

Łosoś – można by powiedzieć, że to król wśród ryb. Jest to najczęściej spożywana ryba na świecie (z produktów morskich wyprzedzają ją tylko krewetki). Jedzona na surowo w sushi, smażona na patelni, ale także wędzona i podawana na kanapce z twarożkiem i koperkiem. Ciężko znaleźć człowieka, który nigdy nie jadł łososia, a nawet ciężej o takiego, który go nie lubi. Łosoś w karcie dań restauracji to powszechnie zamawiane danie. Jednak wiele restauracji w Polsce popełnia podstawowe błędy podczas przygotowywania tego dania. Jak usmażyć łososia, aby miał idealnie chrupiącą skórkę, ale pozostał wilgotny i soczysty w środku?

Ryba

Jak przy każdym daniu w restauracji, tutaj również zależy nam na najwyższej świeżości produktu. Łosoś, którego podajesz swoim klientom powinien mieć jędrne, jasne mięso, a jego skóra powinna błyszczeć. Jeśli po naciśnięciu na mięso zostaje w nim wgłębienie, oznacza to, że łosoś nie jest już świeży.
Do smażenia łososia na patelni używamy filetu. Jest to najlepszy kawałek ryby, który łatwo oczyścić z ości. W Polsce popularne są dzwonki, których nie polecamy ze względu na to, że są trudne w spożyciu i nie zawierają dużo mięsa.

Przygotowanie do smażenia

Łosoś musi zostać idealnie przygotowany – należy go wyfiletować, zdjąć łuski i pensetą dokładnie usunąć wszystkie ości. Kiedy mamy już gotowy kawałek fileta, musimy pamiętać o osuszeniu mięsa przed smażeniem. W tym celu należy włożyć go pomiędzy dwa kawałki ręcznika papierowego i lekko przycisnąć. Mokra skóra powoduje, że ryba przywiera do patelni i rozwala się podczas zdejmowania. Przed smażeniem dokładnie przyprawiamy łososia solą i pieprzem.

Smażenie

Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy. Bardzo ważne jest, aby olej osiągnął wysoką temperaturę (ok. 160-180 stopni). Jeśli będzie za zimny, łosoś zacznie się w nim gotować i skóra od razu przyklei się do patelni. Jednak nie chcemy smażyć ryby cały czas w tak wysokiej temperaturze. Tuż przed włożeniem łososia na patelnię zmniejszamy ogień o połowę. Jak każdy filet, łososia zaczynamy smażyć od strony skóry. Przy wysokiej temperaturze skóra łososia się skurczy – aby powstrzymać ją od zmiany kształtu, należy rybę delikatnie docisnąć z góry silikonową łopatką przez około 10-15 sekund.

Od strony skóry smażymy aż do momentu, kiedy białko w łososiu zetnie się do ¾ grubości fileta. Następnie delikatnie przewracamy na drugą stronę i smażymy jedynie kilkanaście sekund. Cały proces smażenia filet łososia ważącego 200g powinien trwać nie więcej niż 4 do 5 minut. Idealny łosoś ma chrupiącą skórkę i jest lekko surowy w środku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

12 − 7 =

Degustowalam kawałek o rozmiarze jeden centymetr. Nie jadłam nic gorszego. Jest ohydny. Podobno dobrze przygotowany przez kucharza wysokiej klasy.
Autor: Aga

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.