Płytkie smażenie

Techniki   9.11.2017

Płytkie smażenie jest jedną z najpopularniejszych metod smażenia w warunkach domowych i nie tylko. W tej metodzie zużywa się zdecydowanie mniej tłuszczu niż w głębokim smażeniu. A kolejną zaletą jest to, że wystarczy zwykła patelnia i popularny olej rafinowany.

Smażenie płytkie, czyli w cienkiej warstwie, to metoda w której wykorzystuje się niewielką ilość tłuszczu stanowiącą około 5-10% masy w stosunku do masy potrawy. Kontrola temperatury jest jednak utrudniona i często sięga ponad 200°C. Głównym zadaniem tłuszczu w tej metodzie jest uniknięcie przypalenia potrawy do powierzchni smażalnika bądź patelni. W płytkim smażeniu trzeba produkty obracać lub mieszać podczas ich przygotowywania, ponieważ ciepło przekazywane jest bezpośrednio od nagrzanej powierzchni smażalnika.

W smażeniu płytkim tłuszcz nie jest wykorzystywany wielokrotnie, tak jak w głębokim smażeniu. Dlatego konieczna tutaj jest częstsza wymiana tłuszczu. W związku z tym, do tego typu obróbki można z powodzeniem stosować oleje rafinowane, których stabilność jest wystarczająca. W Europie Środkowej najpopularniejszy jest olej rzepakowy, który poza dobrymi właściwościami smażalniczymi w cienkiej warstwie, charakteryzuje się również bardzo dobrą wartością odżywczą. Olej rzepakowy bogaty jest w NNKT, oraz posiada zalecaną przez dietetyków proporcję kwasów z omega 3 do omega 6.

Płytkie smażenie wykorzystywane jest do takich potraw jak: naleśniki, placki, pancake’i, porcjowane mięsa, warzywa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.