Seitan: jak go zrobić i wykorzystywać?

Produkty wegańskie   28.09.2017

Gdyby tak mieć produkt, któremu możemy nadać każdy smak i kształt, poddać go dowolnej obróbce… Tak się składa, że dokładnie takie możliwości daje seitan. Sprawdźcie, jak można go wykorzystywać.  

Tajemniczy seitan

Seitan – czym tak naprawdę jest nasz bohater? Ten wywodzący się z kuchni chińskiej produkt to… czysty gluten pszeniczny. Otrzymuje się go z mąki pszennej, poprzez wypłukiwanie z niej skrobii. Jak to zrobić?

Do przygotowania seitanu potrzebujemy ok. 0,5 litra wody na 1kg mąki. Do mąki stopniowo dolewamy wodę, ugniatając powstające ciasto w kulę. Zostawiamy ją na ok. 20 minut, po czym wracamy do wyrabiania ciasta pod stałym strumieniem wody. Kontynuujemy ugniatanie, aż ciasto nabierze żółtego koloru (ok. 45 minut).* Następnie gotujemy ciasto w bulionie.*

*Możemy też kupić gotowy gluten pszenny.

Marynata kluczem do sukcesu

Seitan jest jak tworzywo – tylko od nas zależy, co z niego przyrządzimy. Najważniejszym krokiem jest zastosowanie marynaty, która nada mu smak – jej receptura zależy od inwencji kucharza. My nacieramy ciasto marynatą z sosu sojowego, czosnku, soli, pieprzu, papryczek chili, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Najlepiej marynować seitan przez kilka godzin, żeby dobrze wchłonął wszystkie smaki. Kroimy go wedle uznania.

Do dzieła!

Teraz możemy przystąpić do pieczenia lub smażenia. Polecamy smażyć seitan – uformowany w kotlety lub pocięty w plastry – na patelni, na rozgrzanym do ok. 190°C oleju rzepakowym, po ok. 10 minut z każdej strony. Po usmażeniu posypujemy go hojnie sezamem. Z czym go komponujemy? Ze wszystkim! Możemy serwować go jako kotlety, składnik gulaszu, pocięty na kawałki idealnie nada się do dań stir-fry.

Eksperymentujmy z nim do woli!   

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 20 = 22

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.