atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Gdzie wyrzucać (a może wylewać?) olej po smażeniu?

Gdzie wyrzucać (a może wylewać?) olej po smażeniu?

Z łatwością zarządzamy wieloma restauracyjnymi odpadami – bez problemu utylizujemy puste słoiki, puszki, butelki i resztki organiczne. Czasem problem pojawia się jednak w przypadku olejów i frytur: bo co właściwie można z nimi zrobić? Wylać? Tylko gdzie? I czy w ogóle wolno tak zrobić? Sprawdźmy!

Najwyższy czas raz na zawsze rozwiać wątpliwości restauratorek i restauratorów: dzisiaj sprawdzamy, co należy zrobić z zużytym olejem lub fryturą. I chociaż pytanie jest dosyć proste, odpowiedzi na nie będzie… kilka. 

Gdzie wyrzucić zużyty olej? 

Na początku jasno zaznaczmy – zużyty olej faktycznie wyrzucamy. Nie wylewamy go pod żadnym pozorem do kanalizacji. Nawet jeśli takie rozwiązanie jawi się jako bardzo wygodne, to jest ono niestety nieekologiczne. Z kolei wylanie oleju do zlewu lub ubikacji może doprowadzić do zapchania rur. I właśnie dlatego zużyty olej zawsze wyrzucamy. W przypadku małych ilości, po prostu wlewamy go do butelki lub słoika i umieszczamy w kontenerze na odpady zmieszane. Taka opcja sprawdzi się jednak głównie w gospodarstwach domowych. Restauracje i foodtrucki zdecydowanie powinny skorzystać z innej możliwości. A jakiej konkretnie? 

Utylizacja zużytego oleju w restauracji

Restauratorki i restauratorzy powinni korzystać z zewnętrznego wsparcia do utylizacji oleju. Mowa oczywiście o firmach, zajmujących się odbiorem, a następnie profesjonalną utylizacją oleju, a także o punktach PSZOK. Te pierwsze dostarczają nawet specjalne pojemniki – beczki na zużyty tłuszcz – i biorą odpowiedzialność za cały proces utylizacji w trybie od drzwi do drzwi, czyli od dostarczenia pustej beczki, aż po odbiór takiej wypełnionej zużytym olejem. Co więcej, firmy zewnętrzne potwierdzają odbiór i utylizację oleju stosownym dokumentem, który otrzymuje właścicielka lub właściciel lokalu gastronomicznego. A co się dzieje z takim tłuszczem? Zazwyczaj zostaje przerobiony na paliwo. Z kolei w przypadku dostarczenia oleju do punktu PSZOK należy jedynie pamiętać o tym, aby tłuszcz był zamknięty w szczelnym, nieuszkodzonym opakowaniu (nie musi to być opakowanie oryginalne). 

Jak zmniejszyć zużycie oleju, aby rzadziej go utylizować? 

W przypadku restauracji warto wybrać odpowiedni tłuszcz do smażenia. Taki, który z jednej strony będzie jakościowy, a z drugiej – ekonomiczny. Paradoksalnie świetnym wyborem mogą się okazać płynne frytury premium! Chociaż koszt pojedynczego opakowania takiej frytury bywa większy niż w przypadku popularnego oleju rzepakowego, czas smażenia bez przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków polarnych (25% wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 25 września 2021 r.) będzie znacznie dłuższy. Potwierdza to badanie z 2021 roku (wykonane na zlecenie ZT Kruszwica przez Bunge R&D Centre w Budapeszcie) dla produktu Maestro Gold, którego skład obejmuje tylko dwa oleje – słonecznikowy wysokooleinowy i rzepakowy. Wykazano, że na fryturze premium Maestro Gold można smażyć aż 11 dni bez wymiany tłuszczu, zamiast 2,5 dnia jak w przypadku oleju rzepakowego. Dłuższe smażenie, zgodnie ze standardami, a w dodatku rzadsza wymiana oleju mogą być bardzo atrakcyjną opcją dla restauratorek i restauratorów. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń