8 zasad, jak smażyć steki

Mięso   17.07.2017

Przygotowanie idealnego steku to nie lada wyzwanie. Istnieje wiele szkół dotyczących sposobów doprawiania oraz metod smażenia. Zebraliśmy 8 najważniejszych zasad, dzięki którym usmażysz stek na medal!

1. Zaopatrz się w najlepsze mięso
Wybierz przerośnięty tłuszczem kawałek wołowiny tzw. marmurek  z mięsnej rasy krów (polędwica, angus, rostbef, antrykot).

2. Wybierz odpowiednią patelnię
Odpowiednia patelnia to połowa sukcesu. Wybierz patelnię, która zapewni odpowiednie utrzymanie temperatury np. żeliwną.

3. Dobierz idealny olej
Koniecznie musi to być olej o wysokim punkcie dymienia. Niektórzy dodają pod koniec smażenia masło. Możesz też użyć Oleju z Esencją Masła – dzięki niemu stek zyska smakowity posmak.

4. Dopraw mięso
Konserwatyści używają do doprawiania steków jedynie soli (dopiero po usmażeniu!) i pieprzu. Oczywiście masz o wiele więcej opcji. Wcześniejsze zamarynowanie mięsa albo pocieranie go podczas smażenia czosnkiem, tymiankiem i rozmarynem to także doskonałe rozwiązania.

5. Poczekaj, aż mięso osiągnie temperaturę pokojową
Tu nie ma żadnych wątpliwości – przed smażeniem upewnij się, że mięso ma temperaturę pokojową. Nigdy nie smaż mięsa prosto z lodówki.

6. Dobrze rozgrzej olej
Upewnij się, że olej ma odpowiednio wysoką temperaturę – 150°C.

7. Wybierz stopień wysmażenia – i do dzieła!
Aby sprawdzić poziom wypieczenia, naciskaj na stek – im twardszy, tym lepiej wypieczony. Obracaj mięso co minutę. Smaż stek z każdej strony:

  • blue – 30°C
  • rare – 48°C
  • medium – 56°C
  • well-done – 72°C

8. Pozwól stekowi odpocząć
Teraz stek powinien leżakować przez co najmniej 5 minut. Dzięki temu soki uwolnione podczas smażenia odpowiednio rozłożą się w strukturze mięsa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.