11 powodów, dla których tłuszcz jest królem gastronomii

Tłuszcze   2.10.2017

Mówi się często o tym, jak ważne są ostre noże czy przyprawy w kuchni. Niestety, nie poświęca się zbyt dużej uwagi tłuszczom, zarówno jako składnikowi odżywczemu oraz jako jednemu z kluczowych składników wpływających na przygotowywaną przez nas żywność.

Jest medium smażalniczym

Tłuszcz  przenosi energię cieplną z części grzewczej do smażonego przez nas produktu. Tłuszcz można podgrzać do temperatur znacznie wyższych (170-220 °C), niż wodę, co skraca czas obróbki oraz jest efektywne w niszczeniu mikroflory patogennej i odpowiadającej za psucie

Zapobiega przywieraniu

Cienka warstwa tłuszczu  pozwoli nam ochronić produkt i patelnię przed przypaleniem.

Nadaje koloru i blasku

Za tzw. nie enzymatyczne brunatnienie (czyli brązowienie powierzchni) podczas obróbki żywności odpowiadają reagujące ze sobą cukry, białka oraz tłuszcz. Natomiast zemulgowany tłuszcz w sosach nadaje im połysku i jednolitą strukturę.

Nadaje oraz poprawia smak i zapach 

Podczas podgrzewania produktów w tłuszczu wytwarzają się związki smakowo-zapachowe, bez tłuszczu nie ma smaku.

Składnik nadający tekstury i konsystencji

Na powierzchni produktu włożonego do gorącego tłuszczu następuje wysuszenie (pozbawienie wody) w cienkiej zewnętrznej warstwie, co nadaje chrupkości oraz pozostawia miękkie i soczyste wnętrze, natomiast w sosach nadaje kremowe i gładkie wykończenie

Rozpuszcza barwy i aromaty

Wiele olejków eterycznych oraz naturalnych barwników takich jak beta-karoten rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego oleje wykorzystuje się jako składnik marynat.

Może poprawić wartość odżywczą i przyswajalność składników pokarmowych

Stosowanie olejów o wysokiej zawartości kwasów z grupy omega-3 wzbogaca nasze potrawy, ponadto zwiększa przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

O ile do dań zimnych możemy zastosować właściwie dowolne oleje roślinne, to w przypadku smażenia jest inaczej. Aby zapewnić doskonałą jakość produktom smażonym, poza zastosowaniem odpowiedniego urządzenia smażalniczego oraz czasu obróbki konieczne jest zastosowanie właściwego tłuszczu wysokiej jakości.

Pozwala utrzymać soczystość oraz wilgotność produktów na dłużej

Dzięki swojemu hydrofobowemu charakterowi tłuszcz zatrzymuje wodę w produkcie i spowalnia jej parowanie.

Ułatwia napowietrzanie ciasta

Tłuszcz w ciastach i kremach pozwala na otrzymanie porowatej struktury przez zatrzymanie w nich pęcherzyków powietrza.

Przedłuża trwałość wyrobów

Ze względu na niższą gęstość olejów w stosunku do wody, zalanie takich produktów jak ser (np. labneh, feta), warzywa czy świeże zioła olejem, spowoduje odcięcie dostępu tlenu. Dzięki temu, produkt nie będzie pleśniał, a jego termin przydatności do spożycia się wydłuży.

Jest samodzielną przekąską

W szczególności oleje tłoczone na zimno charakteryzują się różnymi smakami i aromatami, można je jeść zanurzając w nich kawałek chleba bądź warzywo.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

81 − = 79

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.