Jak smażyć pączki? Poradnik

Cukiernictwo   29.01.2019

Kiedy Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, pora odpowiedzieć na to najważniejsze pytanie. Jak smażyć pączki? Takie idealne – lekkie, sprężyste, nienasączone tłuszczem? Dowiecie się tego z naszego poradnika!

Przygotuj się do Tłustego Czwartku

Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym przygotujecie się do Tłustego Czwartku. Wysmażenie pączka idealnego tylko pozornie może wydawać się proste. W cukierniczej rzeczywistości na każdym kroku czai się szereg błędów do popełnienia – począwszy od ciasta.

Diabeł tkwi w cieście

Ciasto to podstawa udanego pączka. Jeśli będzie wykonane z nieodpowiednich składników, nie wyrośnie, to nawet najlepszy tłuszcz do smażenia nie pomoże. Zaleca się, żeby używać mąki z wysoką zawartością glutenu, który odpowiada za tworzenie struktury ciasta.

Kiedy nadziewać?

Poza ciastem pozostaje inna ważna kwestia: kiedy nadziewać pączki? Tradycyjnie robiono to przed smażeniem, współcześnie – zdania są podzielone. Późniejsze nadziewanie pozwala wygodniej regulować ilość marmolady, natomiast wcześniejsze, zdaniem wielu, wpływa na ciekawszy, głębszy smak.

Jeśli z powodzeniem przejdziemy przez pierwsze etapy przygotowania pączka, czeka nas jeszcze decydujące starcie – czyli smażenie! Pomożemy Wam wyjść z niego obronną ręką.

Jak smażyć pączki we frytownicy?

Zacznij od odpowiedniego przygotowania pączków do smażenia: oczyść je z nadmiaru mąki itd. Następnie wybierz właściwą fryturę – płynną lub półpłynną. Poprawi ona ergonomię i efektywność smażenia, a gotowe pączki, po ostygnięciu, nie będą miały nieapetycznej warstwy tłuszczu na zewnątrz.

Najlepsza frytura powinna mieć wysoki poziom dymienia – powyżej 220°C, i odpowiedni skład chemiczny: z przewagą jed­nonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA) i z niską zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych (SAFA). Takie tłuszcze charakteryzuje wysoka odporność na rozpad w wyniku oddziaływania wysokich temperatur oraz do­bry profil żywieniowy.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę smażenia: 175-180°C. Nie przegrzewaj tłuszczu. W ten sposób uzyskasz doskonale usmażone produkty i maksymalnie wydłużysz czas użytkowania tłuszczu.

Dbaj o sprawność i czystość smażalników oraz patel­ni. Sprawny termostat i odpowiednia temperatura smażenia to klucz do sukcesu.

Jak smażyć pączki, żeby nie były surowe w środku?

Ciepło przechodzi dalej w głąb ciasta. Poczekaj chwilę, aż temperatura wewnątrz pączka osiągnie 40°C, co pozwoli drożdżom dobrze wykonać ich pracę – ostatecznie dezaktywować oraz ściąć białka obecne w cieście pochodzące z mąki, jajek i mleka.

Jak smażyć pączki, żeby nie były ciemne?

Dbaj, aby do tłuszczu nie dostawały się: woda, mąka, okruszki, przyprawy itp. Filtruj fryturę przynajmniej raz dziennie. Wydłu­żysz w ten sposób cykl życia frytury nawet o 50%, unikniesz nadmier­nego jej dymienia, a twoje pączki będą miały piękny kolor.

Jak smażyć pączki, żeby nie były tłuste?

Nie przepełniaj smażalnika, stosunek smażonej żywności do ilości tłuszczu powinien wynosić 1/10. W przeciwnym wypadku temperatura tłuszczu spadnie i pączki wchłoną więcej tłuszczu.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę smażenia: 175-180°C – zbyt niska temperatura może spowodować wydłużenie się procesu smażenia i zwiększenie wchłaniania się tłuszczu do pączków.

Poznaj jeszcze więcej zasad prawidłowego smażenia na naszym portalu!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 84 = 90

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.