Oleje rafinowane vs nierafinowane. Co należy o nich wiedzieć?

1.08.2017

Czym jest rafinacja?

Rafinacja to proces oczyszczania oleju z substancji niekorzystnych pod względem funkcjonalnym i zdrowotnym. Rafinując olej, pozbawiamy go metali ciężkich  oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

Olej rafinowany

Dzięki rafinacji otrzymujemy bezpieczny i funkcjonalny olej wysokiej jakości.

Wbrew niektórym opiniom, olej rafinowany (zwłaszcza rzepakowy!) zachowuje swoje cenne składniki odżywcze i jest – podobnie jak ten tłoczony na zimno – naturalnym źródłem niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3, omega-6 i omega-9, witaminy E, K i steroli roślinnych.

Aspekty zdrowotne to nie wszystko! Olej rafinowany możemy dłużej przechowywać, bez obaw o utratę jego cennych wartości. Ma także wyższy punkt dymienia, przez co możemy wykorzystywać go do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach. Jest niezastąpiony także dlatego, że dzięki rafinacji staje się bezsmakowy i bezzapachowy, przez co nie wpływa na smak i aromat naszych dań. Wręcz przeciwnie – pozwala wydobyć ich unikalne wartości.

Oleje rafinowane możemy wykorzystywać uniwersalnie – także na zimno, jako dodatek do dań.

Olej nierafinowany

Oleje nierafinowane mają ten sam profil kwasów tłuszczowych, co rafinowane. Natomiast mogą różnić się ilością witamin – posiadają ich więcej. Jakość olejów tłoczonych na zimno jest uzależniona od użytych surowców oraz samego procesu produkcji. Niestety, mogą zawierać pewną ilość zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest źródło pochodzenia nasion i sposób uprawy roślin. Oleje nierafinowane stosujemy tylko na zimno, jako dodatek do gotowych dań – nie możemy na nich smażyć, bo posiadają zanieczyszczenia i zbyt niski punkt dymienia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

68 + = 73

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.