Jak zrobić masło klarowane?

Tłuszcze   7.01.2019

Na pomysł klarowania masła wpadli Hindusi. Ghee jest podstawowym tłuszczem w ich kuchni. Jakie zalety i wady ma masło klarowane i czy warto zrobić je samodzielnie?

Klarowanie to proces oczyszczania płynów i doprowadzanie ich do przezroczystości. Klarowaniu można poddać bulion, konfitury, a nawet wino podczas produkcji, zdejmując z ich powierzchni zbierające się szumowiny i pianę, a także usuwając osady pozostające na dnie. Podobnie wygląda proces klarowania masła, a zalety, jakich nabiera ten tłuszcz, warte są zachodu, choć nie jest on także bez wad.

Aby zrobić masło klarowane, należy w garnku o grubym dnie powoli rozpuścić pożądaną ilość masła. Ważne jest, aby masło było jak najlepszej jakości, wówczas uzyskamy czysty tłuszcz, pozbawiony chemicznych dodatków i domieszek oleju. Gdy masło będzie gorące, należy zmniejszyć gaz pod garnkiem do minimum i rozpocząć oczyszczanie. W wysokiej temperaturze znajdujące się w maśle substancje białkowe ulegają koagulacji i wypływają na powierzchnię, z kolei zawarta w nim woda paruje. Na powierzchni tłuszczu zbiera się więc białkowa piana, a na dnie inne zanieczyszczenia. Pianę należy powoli zbierać łyżką, a gdy tłuszcz będzie złoty i klarowny, przelać go do słoika lub innego naczynia, uważając, aby razem z nim nie zlać osadu z dna garnka. Masło klarowane jest gotowe. Nie trzeba go przechowywać w lodówce, pozostawione w temperaturze pokojowej również stężeje.

Dlaczego warto zrobić masło klarowane, czyli ghee?

Masło klarowane charakteryzuje się złotym kolorem, lekko orzechowym smakiem i łagodnym zapachem, ale jego zalet jest dużo więcej:

  • masło klarowane ma dużo wyższą temperaturę dymienia, niż zwykłe masło, ponieważ jest pozbawione białek, które szybko ulegają spaleniu podczas podgrzewania – punkt dymienia zwykłego masła to zaledwie 150 stopni, a klarowanego aż 195 stopni; dlatego masło klarowane nadaje się do smażenia i frytowania potraw
  •  czas przechowywania masła klarowanego jest dużo dłuższy, niż zwykłego, a to dzięki utracie wody, za którą odpowiedzialne jest klarowanie – w lodówce można je przechowywać nawet 15 miesięcy, ważne tylko, żeby było przykryte, bo dostęp powietrza sprzyja utlenianiu tłuszczu
  • glazura wykonana z masła klarowanego, na przykład na warzywach czy mięsie, jest dużo gładsza, ma równomierny kolor i fakturę
  • masło klarowane ma więcej witaminy A, D, E i K w porównaniu do zwykłego masła
  • teoretycznie masło klarowane jest bezpieczne dla alergików, ponieważ podczas klarowania usuwane są alergeny obecne w innych produktach mlecznych, np. kazeina i laktoza, które mogą powodować problemy u osób uczulonych lub wrażliwych na mleko krowie. w warunkach “kuchennych” trudno jest całkowicie oczyścić tłuszcz z białek, dlatego masło klarowane będzie zawierało jego śladowe ilości.

Jakie wady ma masło klarowane?

Dobrze sklarowane masło składa się w około 99,5 proc. z czystego tłuszczu, w tym z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (do 29 proc.) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (do 4 proc.). Pozostałe 0,5 proc. to resztki białka, cholesterol, składniki mineralne i witaminy. Niestety tłuszcz zawarty w maśle klarowanym to także nasycone kwasy tłuszczowe, które są niepożądane w diecie – spożywane w nadmiarze powodują wzrost poziomu „złego” cholesterolu we krwi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

80 − = 75

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.