Kuchnia chińska – popularne potrawy i smaki

Techniki   8.01.2019

Jak smakuje kuchnia chińska? Jakie są tradycyjne chińskie potrawy? Oto kilka informacji, które pomogą każdemu miłośnikowi kuchni azjatyckiej rozwinąć kulinarne horyzonty.

Czym charakteryzuje się kuchnia chińska?

Jedna z najstarszych kuchni świata, harmonijna, wpływająca zarówno na duszę, jak i ciało – tak pokrótce można opisać kuchnię chińską. Jak wiadomo, terytorium Chin jest jednak ogromne, a w każdym z zakątków kraju panuje inny klimat. Dlatego właśnie niełatwe jest jednoznaczne określenie smaków kuchni chińskiej. Linia podziału biegnie przez środek kraju, dzieląc go na obfitującą w mąkę, wieprzowinę i kapustę północ i delikatne, pełne owoców morza południe. Najbardziej popularne rodzaje kuchni chińskiej to:

1. Kuchnia syczuańska – zachód kraju

W prowincji Syczuan klimat jest wilgotny i parny, dlatego zanim rozpowszechniły się lodówki, jedzenie musiało być mocno przyprawiane, żeby dłużej pozostało świeże. Dlatego dziś kuchnia tego regionu to smaki pikantne i wyraziste. Używa się bardzo dużo chili i różnych rodzajów papryczek, a także sporo czosnku i cukru. Popularne jest tofu i fasola, a z mięs wieprzowina, wołowina i drób.

2. Kuchnia szanghajska – wschód kraju

Najdelikatniejsza z regionalnych kuchni chińskich, mocno słodka i obfitująca w cukier i alkohol, używany do marynowania mięsa. Mieszkańcy okolic Szanghaju jedzą sporo owoców morza i ryb, a także wodorosty i stuletnie jaja. Charakterystyczne dla tej kuchni są pierożki i bułeczki wypełnione w środku zupą.

3. Kuchnia pekińska – północ Chin

Potocznie uważana za najbiedniejszą, a z pewnością najbardziej sycąca. Chłodna północ Chin to sporo klusek i bułeczek, wieprzowina i baranina, kapusta, kiszonki i sporo tłuszczu. Choć najsłynniejszą potrawą z tego regionu jest kaczka po pekińsku, to drób jadany jest tu rzadko.

4. Kuchnia kantońska – południe Chin

To najbardziej popularny rodzaj kuchni chińskiej na całym świecie, spopularyzowany przez imigrantów zakładających chińskie restauracje poza swoją ojczyzną. Charakteryzuje się mnogością składników, czasem wręcz zaskakującą – mieszkańcy tego regionu korzystają z zaskakujących źródeł mięsa (np. psów, kotów i węży oraz wszelkich podrobów) i wielu fermentowanych produktów. Jej główne smaki to owoce morza, łagodne przyprawy, suszone ryby i krewetki, a także fermentowane tofu.

Najpopularniejsze dania kuchni chińskiej

Kuchnia chińska jest tak złożona, jak duże są same Chiny, ale wystarczy kilka prostych potraw, żeby wprowadzić do domowej lub restauracyjnej kuchni aromat orientu. Jakich dań warto spróbować, żeby poznać smaki kuchni chińskiej?

  • Pierożki wonton – niewielkie pierożki z cienkiego ciasta, nadziewane najczęściej farszem z mielonej wieprzowiny lub krewetek, czosnku, zielonej cebulki, oleju sezamowego i octu ryżowego. Gotuje się je, podaje w zupach lub smaży w głębokim tłuszczu.
  • Kaczka po pekińsku – karmiona zbożem, specjalnie nadmuchana przed pieczeniem w celu oddzielenia mięsa od skóry, a potem długo pieczona w specjalnej glazurze. Gotowa kaczka po pekińsku ma niezwykle chrupiącą skórkę, soczyste mięso i tradycyjnie podawana jest z ciemnym słodkim sosem, dymką i naleśnikami. Kaczka po pekińsku wymaga sporo pracy, ale to jedno z najpyszniejszych i najbardziej popularnych dań chińskich.
  • Bułeczki baozi – pękate bułeczki z mąki pszennej i oleju sezamowego wypełnione różnymi farszami, np. mięsem, pastą fasolową lub z pastą z nasion lotosu. Gotuje się je na parze i w Chinach najczęściej je w porze śniadania, maczane w sosie sojowym.
  • Ma Po Tofu – bardzo ostra i charakterystyczna dla Syczuanu potrawa kuchni chińskiej. Kostki twardego tofu gotowane są w czerwonym od chili sosie z mielonym mięsem i fermentowaną fasolą i podawane z pieprzem syczuańskim i szczypiorkiem.
  • Czerwony boczek – stosunkowo prosty zarówno w przygotowaniu, jak i w smaku, słodko-słony boczek w lepkim sosie. Długo gotowany z cukrem, anyżem, imbirem i przyprawą pięciu smaków, najlepiej smakuje z ryżem i posypany szczypiorkiem i kolendrą.

Kuchnia chińska – najpopularniejsze techniki gotowania

Różnorodność dań kuchni chińskiej skutkuje oczywiście mnogością technik gotowania i smażenia. W kuchni chińskiej najbardziej popularne jest smażenie techniką stir-fry, czyli szybkie podrzucanie i mieszanie składników w woku. Pierożki oraz ciasteczka smażone są często na głębokim tłuszczu. Chińczycy dużo gotują na parze – np. bułeczki baozi, pierożki czy ryż, będący podstawą ich wyżywienia. Używają także hotpotów, czyli kociołków lub garnków z wrzącym bulionem, w których gotują kawałki mięsa, owoce morza, warzywa i zioła, które następnie zanurzają w sosie i jedzą z ryżem.

Technik samego gotowania jest zresztą w kuchni chińskiej bez liku. Może to być parzenie lub blanszowanie cienko pokrojonych warzyw, zalewanie składników ułożonych w rozgrzanych kamionkowych miskach wrzątkiem lub rosołem i powolne ich „dochodzenie” do miękkości, czy wielogodzinne gotowanie bulionów, lub klarowne gotowanie leczniczych wywarów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

30 − = 28

Jadłam te pierożki ostatnio w Udon Noodle Bar na Mokotowie i bardzo mi smakowały. Niestety nie jestem w stanie określić czy to był w pełni tradycyjny smak. Chciałabym sama spróbować Ma Po Tofu, bo zaintrygwał mnie Twój opis.
Autor: Kikimora
Wspaniale! Daj proszę znać, gdy spróbujesz już tego dania i podziel się wrażeniami :)
Autor: smazymy

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.