Uniwersalna, szybka, wydajna i ekonomiczna technika obróbki każdego typu żywności w gastronomii? Poznaj zalety smażenia
Nie ma produktu, który nie zyskałby na smaku po kontakcie z gorącą patelnią. Frytki, steki, ryby, warzywa, pierożki i ciastka,…
Jak smakuje kuchnia chińska? Jakie są tradycyjne chińskie potrawy? Oto kilka informacji, które pomogą każdemu miłośnikowi kuchni azjatyckiej rozwinąć kulinarne horyzonty.
Jedna z najstarszych kuchni świata, harmonijna, wpływająca zarówno na duszę, jak i ciało – tak pokrótce można opisać kuchnię chińską. Jak wiadomo, terytorium Chin jest jednak ogromne, a w każdym z zakątków kraju panuje inny klimat. Dlatego właśnie niełatwe jest jednoznaczne określenie smaków kuchni chińskiej. Linia podziału biegnie przez środek kraju, dzieląc go na obfitującą w mąkę, wieprzowinę i kapustę północ i delikatne, pełne owoców morza południe. Najbardziej popularne rodzaje kuchni chińskiej to:
W prowincji Syczuan klimat jest wilgotny i parny, dlatego zanim rozpowszechniły się lodówki, jedzenie musiało być mocno przyprawiane, żeby dłużej pozostało świeże. Dlatego dziś kuchnia tego regionu to smaki pikantne i wyraziste. Używa się bardzo dużo chili i różnych rodzajów papryczek, a także sporo czosnku i cukru. Popularne jest tofu i fasola, a z mięs wieprzowina, wołowina i drób.
Najdelikatniejsza z regionalnych kuchni chińskich, mocno słodka i obfitująca w cukier i alkohol, używany do marynowania mięsa. Mieszkańcy okolic Szanghaju jedzą sporo owoców morza i ryb, a także wodorosty i stuletnie jaja. Charakterystyczne dla tej kuchni są pierożki i bułeczki wypełnione w środku zupą.
Potocznie uważana za najbiedniejszą, a z pewnością najbardziej sycąca. Chłodna północ Chin to sporo klusek i bułeczek, wieprzowina i baranina, kapusta, kiszonki i sporo tłuszczu. Choć najsłynniejszą potrawą z tego regionu jest kaczka po pekińsku, to drób jadany jest tu rzadko.
To najbardziej popularny rodzaj kuchni chińskiej na całym świecie, spopularyzowany przez imigrantów zakładających chińskie restauracje poza swoją ojczyzną. Charakteryzuje się mnogością składników, czasem wręcz zaskakującą – mieszkańcy tego regionu korzystają z zaskakujących źródeł mięsa (np. psów, kotów i węży oraz wszelkich podrobów) i wielu fermentowanych produktów. Jej główne smaki to owoce morza, łagodne przyprawy, suszone ryby i krewetki, a także fermentowane tofu.
Kuchnia chińska jest tak złożona, jak duże są same Chiny, ale wystarczy kilka prostych potraw, żeby wprowadzić do domowej lub restauracyjnej kuchni aromat orientu. Jakich dań warto spróbować, żeby poznać smaki kuchni chińskiej?
Różnorodność dań kuchni chińskiej skutkuje oczywiście mnogością technik gotowania i smażenia. W kuchni chińskiej najbardziej popularne jest smażenie techniką stir-fry, czyli szybkie podrzucanie i mieszanie składników w woku. Pierożki oraz ciasteczka smażone są często na głębokim tłuszczu. Chińczycy dużo gotują na parze – np. bułeczki baozi, pierożki czy ryż, będący podstawą ich wyżywienia. Używają także hotpotów, czyli kociołków lub garnków z wrzącym bulionem, w których gotują kawałki mięsa, owoce morza, warzywa i zioła, które następnie zanurzają w sosie i jedzą z ryżem.
Technik samego gotowania jest zresztą w kuchni chińskiej bez liku. Może to być parzenie lub blanszowanie cienko pokrojonych warzyw, zalewanie składników ułożonych w rozgrzanych kamionkowych miskach wrzątkiem lub rosołem i powolne ich „dochodzenie” do miękkości, czy wielogodzinne gotowanie bulionów, lub klarowne gotowanie leczniczych wywarów.
Jadłam te pierożki ostatnio w Udon Noodle Bar na Mokotowie i bardzo mi smakowały. Niestety nie jestem w stanie określić czy to był w pełni tradycyjny smak. Chciałabym sama spróbować Ma Po Tofu, bo zaintrygwał mnie Twój opis.
Kikimora