atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Olej słonecznikowy czy rzepakowy – który wybrać?

Olej słonecznikowy czy rzepakowy – który wybrać?

O jednym i drugim mówią płynne złoto. Czym różni się olej słonecznikowy od rzepakowego? Co warto o nich wiedzieć i jak dokonać między nimi wyboru?

Oleje tłoczone z rzepaku i słonecznika to najczęściej używane oleje w Polsce, zarówno w gastronomii, jak i w gospodarstwach domowych. Sięgamy po nie zamiennie, nie zastanawiając się, czym właściwie się różnią i jakie mają właściwości. Czy słusznie?

Olej rzepakowy – oliwa północy

Lista dobroczynnych właściwości oleju wytłoczonego z rzepaku jest niezwykle długa, a stosunkowo mało znana. Dzięki niskiej zawartości niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się do zmniejszenia ilości złego cholesterolu we krwi, ma też właściwości antyoksydacyjne, korzystnie wpływa na układ immunologiczny i krwionośny, a także wzrok czy pracę nerek. W jego składzie znajdziemy korzystny stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, co czyni go jednym z najzdrowszych wyborów jeśli chodzi o oleje. Olej rzepakowy to także bogactwo witaminy E, K i A, a także fitosteroli o działaniu antynowotworowym i przeciwutleniającym. Dotyczy to także oleju rafinowanego. 

Olej słonecznikowy – czy jest zdrowy?

Olej słonecznikowy również zawiera duże ilości fitosteroli, które obniżają poziom złego cholesterolu i wspierają gospodarkę hormonalną. Niestety, w jego składzie znajdziemy niekorzystną proporcję kwasów Omega-3 i Omega-6, z ogromną przewagą tych drugich. Z olejem rzepakowym wygrywa pod względem zawartości witaminy E, zwanej witaminą płodności i młodości, która ma udowodnione działanie odmładzające na komórki skóry i układu nerwowego, dzięki czemu chroni przed demencją. 

Olej słonecznikowy a rzepakowy – porównanie

Zarówno olej słonecznikowy i rzepakowy stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Słonecznikowy zawiera ich więcej, ale głównie są to kwasy tłuszczowe z grupy Omega-6, a tych z grupy Omega-3 więcej jest w oleju rzepakowym. Olej rzepakowy zawiera najmniej niekorzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nasyconych spośród wszystkich olejów – jest ich zaledwie 7%, a w, przez wielu uważanej za najzdrowszą, oliwie z oliwek jest ich aż dwa razy więcej. Natomiast olej słonecznikowy zawiera ich nieco ponad 10%.

Jeśli chodzi o zawartość witamin, olej słonecznikowy jest bogatszy w witaminę E, a rzepakowy zawiera więcej prowitaminy A i witaminy K. Choć szala zdrowia przechyla się delikatnie w stronę oleju rzepakowego, obydwa te produkty świetnie sprawdzą się w kuchni i wzbogacą potrawy o dawkę zdrowych tłuszczy i subtelny smak. Oleje te różnią się delikatnie także z wyglądu – ten z nasion słonecznika jest jaśniejszy, niż ten wytłoczony z rzepaku. 

Olej słonecznikowy czy rzepakowy – który wybrać do smażenia?

Na półkach można znaleźć dwa rodzaje obu olejów – tłoczone na zimno (nierafinowane), oraz rafinowane. Olej tłoczony na zimno z pestek słonecznika czy nasion rzepaku pokazuje pełnię swojego smaku i aromatu, stanowi ciekawą alternatywę dla oliwy z oliwek i do tego produkowany jest w Polsce. Świetnie nadaje się do sałatek, dressingów, przygotowania majonezu i wykańczania dań przed podaniem. Nie należy go jednak podgrzewać, nie jest wskazany do smażenia.

W tym celu lepiej użyć oleju rafinowanego. W procesie rafinacji jest oczyszczany z substancji skracających jego trwałość, co pozbawia go części właściwości odżywczych, jak również smaku i zapachu, ale jednocześnie podnosi temperaturę jego dymienia do około 240 stopni Celsjusza. Ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiedniej proporcji, do dłuższego smażenia lepiej wybrać olej rzepakowy. Z kolei olej słonecznikowy idealnie sprawdzi się w przypadku smażenia kontaktowego na patelni.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń