atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Jest coś takiego w ośmiornicy, co sprawia, że się jej obawiamy. Może to kwestia jej ogromnych macek? Poznajcie nasz sposób na jej okiełznanie. Przekonacie się, że nie ma czego się bać.

Przepis na ośmiercnicę zaczyna się od znalezienia tej jedynej! 

Jedną z początkowych trudności może wydawać się dostępność ośmiornicy. Wystarczy jednak dobrze się rozejrzeć. Obecnie dla restauratorów importowane są nawet świeże ośmiornice. Zdradzimy Wam jednak sekret: mrożona ośmiornica sprawdzi się w sam raz. A nawet lepiej, bo mikrokryształki powstałe w procesie zamrażania rozbijają włókna mięśniowe, sprawiając, że mięso ośmiornicy jest jeszcze delikatniejsze.

Warto wiedzieć

W Unii Europejskiej najmniejszą dozwoloną wagą ośmiornicy zwyczajnej jest 750 g. Duże egzemplarze, ważą około 3-4 kilogramów i są najdroższe Małe ośmiornice tzw. baby octopus, w porównaniu do tych majestatycznych ramion, wyglądają a nawet smakują jak zupełnie inny gatunek owoców morza.

Przygotowanie ośmiornicy

Rozmrażamy ośmiornicę przez noc, a następnie patroszymy ją – o ile jest taka potrzeba, bo mrożona ośmiornica jest już zazwyczaj przygotowana do dalszej obróbki. Gdy ośmiornica jest już pozbawiona wnętrzności, woreczka z atramentem, charakterystycznego “dzioba” między ramionami i innych “smakowitych” elementów, myjemy ją dokładnie i przystępujemy do kolejnego kroku.

Hartowanie

Przed gotowaniem właściwym, hartujemy ośmiornicę, kilkakrotnie zanurzając jej macki na kilka sekund w gotującej się wodzie – za każdym razem głębiej. W końcu zanurzamy ją całą we wrzątku.

Gotowanie ośmiornicy

Gotujemy ośmiornicę (najlepiej w całości) na średnim ogniu do momentu, aż stanie się bardzo miękka i delikatna, czyli ok. 30 minut na kilogram produktu.

Przepis na smażoną ośmiornicę

Pokrojoną na kawałki ośmiornicę marynujemy przez pół godziny w sosie rybnym i soku z limonki. Następnie smażymy na patelni na oleju rozgrzanym do 180ºC. Znakomitym sposobem jest także frytowanie ośmiornicy. W tym celu obtaczamy ją w panierce z chili, soli, pieprzu i mąki kukurydzianej. Rozgrzewamy fryturę w smażalniku do 180ºC i smażymy ośmiornicę przez około 1-2 minuty – aż stanie się delikatna w środku i chrupiąca na zewnątrz. 

Pobierz grafikę, jak usmażyć ośmiornicę i inne głowonogi oraz sprawdź nasze pozostałe przepisy i artykuły z działu Jak Usmażyć!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń