atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Jest coś takiego w ośmiornicy, co sprawia, że się jej obawiamy. Może to kwestia jej ogromnych macek? Poznajcie nasz sposób na jej okiełznanie. Przekonacie się, że nie ma czego się bać.

W poszukiwaniu ośmiornicy

Jedną z początkowych trudności może wydawać się dostępność ośmiornicy. Wystarczy jednak dobrze się rozejrzeć. Obecnie dla restauratorów importowane są nawet świeże ośmiornice. Zdradzimy Wam jednak sekret: mrożona ośmiornica sprawdzi się w sam raz. A nawet lepiej, bo mikrokryształki powstałe w procesie zamrażania rozbijają włókna mięśniowe, sprawiając, że mięso ośmiornicy jest jeszcze delikatniejsze.

Warto wiedzieć

W Unii Europejskiej najmniejszą dozwoloną wagą ośmiornicy zwyczajnej jest 750 g. Duże egzemplarze, ważą około 3-4 kilogramów i są najdroższe Małe ośmiornice tzw. baby octopus, w porównaniu do tych majestatycznych ramion, wyglądają a nawet smakują jak zupełnie inny gatunek owoców morza.

Wielkie przygotowania

Rozmrażamy ośmiornicę przez noc, a następnie patroszymy ją – o ile jest taka potrzeba, bo mrożona ośmiornica jest już zazwyczaj przygotowana do dalszej obróbki. Gdy ośmiornica jest już pozbawiona wnętrzności, woreczka z atramentem, charakterystycznego “dzioba” między ramionami i innych “smakowitych” elementów, myjemy ją dokładnie i przystępujemy do kolejnego kroku.

Hartowanie

Przed gotowaniem właściwym, hartujemy ośmiornicę, kilkakrotnie zanurzając jej macki na kilka sekund w gotującej się wodzie – za każdym razem głębiej. W końcu zanurzamy ją całą we wrzątku.
Gotowa do gotowania

Gotujemy ośmiornicę (najlepiej w całości) na średnim ogniu do momentu, aż stanie się bardzo miękka i delikatna, czyli ok. 30 minut na kilogram produktu.

Przechodząc do meritum: smażymy!

Pokrojoną na kawałki ośmiornicę marynujemy przez pół godziny w sosie rybnym i soku z limonki. Następnie smażymy na patelni na oleju rozgrzanym do 180ºC. Znakomitym sposobem jest także frytowanie ośmiornicy. W tym celu obtaczamy ją w panierce z chili, soli, pieprzu i mąki kukurydzianej. Rozgrzewamy fryturę w smażalniku do 180ºC i smażymy ośmiornicę przez około 1-2 minuty – aż stanie się delikatna w środku i chrupiąca na zewnątrz. 

Pobierz grafikę, jak usmażyć ośmiornicę i inne głowonogi oraz sprawdź nasze pozostałe przepisy i artykuły z działu Jak Usmażyć!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się