Ośmiornica: jak ją przyrządzić?

Ryby i owoce morza   18.08.2017

Jest coś takiego w ośmiornicy, co sprawia, że się jej obawiamy. Może to kwestia jej ogromnych macek? Poznajcie nasz sposób na jej okiełznanie. Przekonacie się, że nie ma czego się bać.

W poszukiwaniu ośmiornicy

Jedną z początkowych trudności może wydawać się dostępność ośmiornicy. Wystarczy jednak dobrze się rozejrzeć. Obecnie dla restauratorów importowane są nawet świeże ośmiornice. Zdradzimy Wam jednak sekret: mrożona ośmiornica sprawdzi się w sam raz. A nawet lepiej, bo mikrokryształki powstałe w procesie zamrażania rozbijają włókna mięśniowe, sprawiając, że mięso ośmiornicy jest jeszcze delikatniejsze.

Warto wiedzieć

W Unii Europejskiej najmniejszą dozwoloną wagą ośmiornicy zwyczajnej jest 750 g. Duże egzemplarze, ważą około 3-4 kilogramów i są najdroższe Małe ośmiornice tzw. baby octopus, w porównaniu do tych majestatycznych ramion, wyglądają a nawet smakują jak zupełnie inny gatunek owoców morza.

Wielkie przygotowania

Rozmrażamy ośmiornicę przez noc, a następnie patroszymy ją – o ile jest taka potrzeba, bo mrożona ośmiornica jest już zazwyczaj przygotowana do dalszej obróbki. Gdy ośmiornica jest już pozbawiona wnętrzności, woreczka z atramentem, charakterystycznego “dzioba” między ramionami i innych “smakowitych” elementów, myjemy ją dokładnie i przystępujemy do kolejnego kroku.

Hartowanie

Przed gotowaniem właściwym, hartujemy ośmiornicę, kilkakrotnie zanurzając jej macki na kilka sekund w gotującej się wodzie – za każdym razem głębiej. W końcu zanurzamy ją całą we wrzątku.
Gotowa do gotowania

Gotujemy ośmiornicę (najlepiej w całości) na średnim ogniu do momentu, aż stanie się bardzo miękka i delikatna, czyli ok. 30 minut na kilogram produktu.

Przechodząc do meritum: smażymy!

Pokrojoną na kawałki ośmiornicę marynujemy przez pół godziny w sosie rybnym i soku z limonki. Następnie smażymy na patelni na oleju rozgrzanym do 180ºC. Znakomitym sposobem jest także frytowanie ośmiornicy. W tym celu obtaczamy ją w panierce z chili, soli, pieprzu i mąki kukurydzianej. Rozgrzewamy fryturę w smażalniku do 180ºC i smażymy ośmiornicę przez około 1-2 minuty – aż stanie się delikatna w środku i chrupiąca na zewnątrz.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

88 − = 80

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.