Tegoroczne wakacje to szansa dla polskich restauracji na podkręcenie swoich obrotów po ostatnich, trudnych miesiącach. Ze względu na ograniczenia turystyczne, wielu Polaków z pewnością postawi na wypoczynek w swoich rodzimych stronach, a co za tym idzie – na stołowanie się w #LokalnychLokalach

JEŚLI E-MAIL WYŚWIETLA SIĘ NIEPOPRAWNIE, OTWÓRZ GO W PRZEGLĄDARCE

 

   

 

 

   

 

 

Tegoroczne wakacje to szansa dla polskich restauracji na podkręcenie swoich obrotów po ostatnich, trudnych miesiącach. Ze względu na ograniczenia turystyczne, wielu Polaków z pewnością postawi na wypoczynek w swoich rodzimych stronach, a co za tym idzie – na stołowanie się w #LokalnychLokalach. To najlepszy moment dla restauratorów, aby zarobić nie tylko na swych daniach-hitach, lecz także na… smażeniu!

 

 

 

 

Smażone ryby, owoce morza, warzywa, a nawet desery – choć wydawałoby się, że latem szczególnie dbamy o linię, to jednak nasze wakacyjne nawyki żywieniowe często bazują właśnie na potrawach smażonych. Zatem niezależnie od tego, czy prowadzisz restaurację w dużym mieście, sezonową smażalnię nad morzem czy też klimatyczną knajpę w górach, sprawdź, jak wysmażyć sobie sukces!

Wstrzel się z ofertą w sezon wakacyjny i odkryj najlepsze ryby do smażenia, dzięki którym przyciągniesz klientów – nie tylko nad morzem. Dowiedz się, jakie proste, smażone desery wywołają efekt WOW u Twoich gości. Zapoznaj się z poradami dla właścicieli sezonowych smażalni, aby uniknąć gastro-wpadki. Sprawdź, jak inspirujące smaki z całego świata można przenieść na polskie podwórko, sięgając po proste smaki popularnej kuchni typu street food. I w końcu uzyskaj odpowiedź na pytanie nurtujące wielu restauratorów, czyli co ostatecznie lepiej wybrać do głębokiego smażenia: olej czy fryturę?

 

 

 

 

 

     

Najlepsze ryby do smażenia

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

   

Jak wysmażyć sukces, czyli kilka porad dla właścicieli sezonowych smażalni

Czytaj dalej

     

 

 

 

 

 

 

 

     

Najlepsze smażone desery na lato

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

   

Street food – co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej

     

 

 

 

 

 

 

 

     

Najpopularniejsze dania street foodowe na świecie

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

   

Reakcja Maillarda, czyli dlaczego smażone smakuje lepiej?

Czytaj dalej

     

 

 

 

 

 

 

 

     

Olej czy frytura? Co i dlaczego wybierać do głębokiego smażenia?

Czytaj dalej

   

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że okres urlopowy przyniesie Ci wielu zadowolonych klientów. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Pozdrawiamy
Redakcja Smażymy

 

 

 

ZT “Kruszwica” S.A. ul. Niepodległości 42 88-150 Kruszwica