atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 4 trendy gastronomiczne na 2024 rok

4 trendy gastronomiczne na 2024 rok

Każdy nowy rok oznacza nowe trendy w branży gastronomicznej. Bądź krok przed konkurencją – już teraz poznaj cztery kluczowe kierunki, które mają szansę zdominować sektor żywności i napojów w 2024 roku.

Firma badawcza Mintel opublikowała najnowszą analizę trendów i prognozy na rok 2024.* Co z nich wynika i jakie zmiany szykują się w branży gastronomicznej? Sprawdź!

1. Zaufanie do procesu (Trust the Process)

Konsumenci będą chcieli jeść zdrowiej i lepiej, ale nie zrezygnują zupełnie z przetworzonego jedzenia. „Idealną dietę” zastąpi umiar i lepsza kontrola tego, co dostarcza się do organizmu. Dlatego coraz większe znaczenie ma dzisiaj analizowanie list składników i wartości odżywczych produktów. Ta rosnąca świadomość to znak dla producentów i dla samych restauracji, że niezbędna jest transparentna komunikacja. 

Jak możesz wykorzystać ten trend?

Informuj swoich Gości o tym, jak wygląda w Twoim lokalu cały proces produkcji dania – od momentu pozyskania składników od dostawców (najlepiej lokalnych), aż po podanie jedzenia na stół. Dostarczanie konkretnej wiedzy jest dziś niezastąpioną wartością, która z pewnością zostanie doceniona przez Twoich Gości.

2. Zdrowe starzenie się (Age Reframed)

Konsumentów coraz bardziej będą interesować produkty, które nie tylko są smaczne, ale również przynoszą konkretne korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie układu pokarmowego, czy poprawa samopoczucia psychicznego. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko najstarszej grupy odbiorców. W Polsce aż 82% respondentów w ramach Generacji X (konsumenci w wieku 44-58 lat) deklaruje, że sięganie po żywność i napoje funkcjonalne, czy fortyfikowane pomaga im zatroszczyć się o własne zdrowie. 

Jak możesz wykorzystać ten trend?

Wbrew pozorom żywność funkcjonalna to nie tylko gotowe produkty – restauracje również mogą wyjść naprzeciw temu trendowi. Oferuj Gościom dania o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, w których dominują warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Uwzględnij w daniach produkty, które zawierają w sobie prozdrowotne substancje, np. orzechy (korzystne dla układu sercowo-naczyniowego), kiszonki (probiotyki) i tłuste ryby (kwasy tłuszczowe). 

3. Zoptymalizowana dieta (Eating, Optimized)

Według raportu przygotowanego przez Mintel, aż 73% konsumentów w Polsce przyznaje, że brakuje im pomysłów na to, jak jeść zdrowo przy ograniczonym budżecie. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się aplikacje do planowania posiłków i urządzenia kuchenne typu smart. W 2024 roku nowoczesna technologia będzie odgrywać jeszcze większą rolę w optymalizacji codziennej diety. 

Jak możesz wykorzystać ten trend?

Restauracje i firmy spożywcze mogą wykorzystać ten trend, oferując spersonalizowane opcje posiłków, a także wysyłając automatyczne przypomnienia z ofertą. Za pomocą powiadomień typu push i sztucznej inteligencji (wykorzystywanej np. w e-mail marketingu) dotrzesz do konkretnej grupy odbiorców.

4. Zmienny klimat, ale stały komfort (Climate Changes, Comfort Endures)

Zrównoważony rozwój to hasło, które nadal będzie wyznaczać restauracjom i markom spożywczym kierunek rozwoju. Co ważne, ekologiczny wymiar dań nie będzie już wartością dodaną, ale wymaganiem ze strony coraz bardziej świadomych konsumentów. Z drugiej strony komfort i przyjemność z jedzenia pozostaną dla nich kluczowe, dlatego restauracje nie będą już mogły chodzić na smakowe kompromisy.

Jak możesz wykorzystać ten trend?

Wyzwaniem będzie połączenie zrównoważonego podejścia z zapewnieniem wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór jakościowych produktów – najlepiej od certyfikowanych dostawców oraz hodowców. Pochodzenie składników podkreślaj w swojej komunikacji (social media, strona internetowa). Goście są skłonni zapłacić więcej za danie, jeśli wiedzą, z czego wynika jego cena.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku gastronomia jeszcze mocniej połączy się z technologią, ekologią i zdrowym stylem życia. Restauracje będą miały szansę wyróżnić się na tle konkurencji, jeśli szybko wprowadzą rozwiązania dopasowane do nowych trendów. 

Powodzenia!

Źródło:

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń