atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Gastronomia po 15 i 28 maja 2021. Jakich zasad należy przestrzegać?

Gastronomia po 15 i 28 maja 2021. Jakich zasad należy przestrzegać?

Rząd poinformował, że od 15 maja 2021 r. otwarte mają zostać ogródki restauracyjne i restauracje na zewnątrz budynków, a od 28 maja również lokale gastronomiczne wewnątrz. W związku z tym przedsiębiorcy powinni przygotować się na wzmożone kontrole lokalnych oddziałów sanepidu, których celem będzie weryfikacja przestrzegania nałożonych obostrzeń. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Główny Inspektorat Sanitarny odpowiada od roku za przygotowanie tych wytycznych. 

Wytyczne obejmują cztery aspekty działalności przedsiębiorców:

1. bezpieczeństwo pracowników, 

2. bezpieczeństwo klientów, 

3. procedury zapobiegawcze i 

4. procedury postępowania w przypadku rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2. 

W związku z luzowaniem obostrzeń należy zrewidować szczególnie te obejmujące stricte klientów odwiedzających lokale oraz korzystających z gastronomii na zewnątrz. Wszyscy niezależnie od oferowanych usług – restauracje, ogródki piwne, cukiernicy, sprzedawcy lodów czy gofrów, uliczne food trucki, muszą się do nich stosować. 

Zgodnie z wytycznymi klienci powinni zachować 1,5 metrowy dystans oraz mieć dostęp do środków dezynfekcyjnych. Możemy ułatwić to klientom poprzez specjalne oznaczenia np. na podłodze lub w postaci stojaków. Stoliki powinny być odsunięte od siebie również na odległość 1,5 m lub na odległość 1 m jeśli zostaną przedzielone dodatkowo przegrodami, w sposób uniemożliwiający ich połączenie. Powinien być tez zachowany limit osób na stolik. Dezynfekcja powierzchni, które nie są zajęte w danej chwili przez klientów powinna odbywać się regularnie, nie rzadziej niż raz na 15 minut a miejsca zdezynfekowane powinny być oznaczone. Dotyczy to powierzchni użytkowych – blaty, stoliki, i inne, za wyłączeniem podłogi. Absolutną koniecznością jest dezynfekcja stolików po zwolnieniu przez klientów. Musimy pamiętać również o utrzymaniu dystansu w przypadku klientów oczekujących w kolejce. 

Jeśli świadczymy usługi na wynos, konieczne jest wydawanie zamówień w sposób bezkontaktowy, w zamkniętych torbach, poprzez pozostawienie na ladzie. Wymagane jest również usunięcie wszelkich dodatków takich jak serwetki, sztućce czy przyprawy z obszaru samoobsługi klienta i wydawanie ich przez obsługę. Oznacza to, że klient nie może samodzielnie pobierać np. dodatków do lodów czy gofrów, ani sięgać po słomkę do napoju. Konieczne jest uwrażliwienie pracowników na wyłączenie możliwości samoobsługi klientów.  

Jeśli oferujemy przestrzenie samoobsługowe takie jak bary sałatkowe, bufety, stanowiska z lodami czy dystrybutorami do napojów powinien obsługiwać je dedykowany pracownik.

W lokalu pamiętajmy o zachowaniu wszelkich zasad higieny i dobrych praktyk higienicznych. W toaletach powinny widnieć szczegółowe zasady mycia rąk, zasady opisujące sposób zdejmowania i zakładania maseczek, zachowania przy kichaniu. W toaletach nadal niedopuszczalne jest używanie suszarek automatycznych.

Wszystko powyższe jest niezmiernie ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko klientom, ale również pracownikom a przedsiębiorcę uchronić przed karami z tytułu nieprzestrzegania wytycznych. 

Autorka: Adriana Głuchowska

Artykuł został opublikowany 12.05.2021 r.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się