Jak dbać o higienę rąk w gastronomii?

6.04.2020

Każde dotknięcie banknotu czy klamki sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojowych. Odruchowe dotknięcie brudnymi dłońmi okolic oczu, nosa czy ust naraża nas na ryzyko infekcji. Jednak już niecała minuta poświęcona dokładnemu umyciu rąk pozwala na oczyszczenie ich w 90 proc. ze zgromadzonych na nich bakterii. Kiedy powinno się myć ręce? Jak robić to skutecznie? Sprawdźmy!

Kiedy pracownicy lokali gastronomicznych muszą myć ręce?

  1. Przed rozpoczęciem pracy.
  2. Przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona.
  3. Po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną.
  4. Po zajmowaniu się odpadami/śmieciami.
  5. Po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji.
  6. Po skorzystaniu z toalety.
  7. Po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa.
  8. Po jedzeniu, piciu, lub paleniu.
  9. Po kontakcie z pieniędzmi.

 

Jak-myc-rece

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki?

Przed założeniem rękawiczek, należy wcześniej dokładnie umyć dłonie przez minimum 20 sekund. Spełniają one swoją funkcję, jeśli są poprawnie używane. Pamiętajmy, aby nigdy dotykać twarzy z założonymi rękawiczkami!

Źródła:
gis.gov.pl/
www.pap.pl/
www.who.int/

Zobacz też:
Jak dbać o bezpieczeństwo żywności w czasie pandemii?
Kodeks dobrych praktyk dla dowozów posiłków
Czy można zarazić się koronawirusem przez jedzenie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

17 − 16 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.