Jakie tłuszcze stosować w kuchni? Odpowiada Jarek Walczyk z Klubu Szefów Kuchni

Tłuszcze   23.05.2018

Tłuszcze mają ważne miejsce w każdej kuchni. Niestety wielu z nas w dużych ilościach je te zwierzęce. Dużo lepiej jest spożywać tłuszcze roślinne, będące głównym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), potrzebnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak wiadomo, tłuszcze zajmują istotną pozycję w naszym jadłospisie. Nie wszystkie są jednak tak samo przyjazne. Duże znaczenie ma to, jakie zawierają kwasy tłuszczowe. Powinniśmy unikać tych nasyconych, które znajdują się zwłaszcza w tłuszczach zwierzęcych. Dobre dla naszego organizmu będą natomiast NNKT (m.in. omega-3 i omega-6), wchodzące w skład olejów roślinnych i tłuszczów otrzymywanych z ryb.

Które tłuszcze wybierać do przygotowywania jedzenia? To zależy oczywiście od ich zastosowania. Tłuszcze możemy wykorzystywać np. do smażenia, gotowania czy doprawiania. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, świetnie sprawdza się olej rzepakowy. Z kolei do potraw, których się jej nie poddaje, bardzo dobre są tłuszcze tłoczone na zimno. Pamiętajmy przy tym, aby wystrzegać się błędów związanych z używaniem tłuszczów do przyrządzania dań. „Największy polega na tym, że smażymy w zbyt wysokiej temperaturze. Drugim błędem jest niefiltrowanie frytury” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Jarek Walczyk, prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni, członek Rady Programowej programu „Szef dla Młodych Talentów”.

Źródło: infowire.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 − 58 =

Wieprzowina - najlepiej na smalcu.
Autor: Refael72

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.