Kuchnia z piekła rodem, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o pikantnych potrawach

Znad patelni   16.01.2018

Dzień Pikantnych Potraw to idealny moment na zgłębienie tematu ostrości. Czym tak właściwie są doznania, które odczuwamy jedząc ostrą papryczkę lub pieprz? Jak radzić sobie z daniami zbyt ostrymi – pijąc wodę, czy mleko? Która kuchnia słynie z najbardziej pikantnych potraw? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Pięć smaków

Powszechnym błędem jest uznawanie odczucia pikantności za szósty smak. Należy jednoznacznie zdementować to twierdzenie – smaków mamy pięć i są to: słodki, słony, gorzki, kwaśny, oraz umami, który wywoływany jest przez kwas glutaminowy. Ostrość związana jest bezpośrednio z neurologicznym uczuciem bólu. W produktach pikantnych zawarte są składniki, które podrażniają zakończenia nerwowe na języku. W rezultacie otrzymujemy uczucie pieczenia. To dlatego podczas jedzenia ostrych dań wydaje nam się, że nie czujemy smaku.

Kapsaicyna, piperyna i koleżanki

Za ostrość produktu odpowiadają związki chemiczne w nim zawarte. Najbardziej znanym jest kapsaicyna, która występuje przede wszystkim w paprykach. To właśnie ona działa na receptory bólu i powoduje uczucie palenia w ustach.

Woda czy mleko?

Najczęstszym odruchem, kiedy zjemy coś pikantnego jest sięgnięcie po szklankę wody. Z chemicznego punktu widzenia nie ma to sensu, ponieważ kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie.  Picie wody ma działanie kojące dla zakończeń nerwowych i dlatego daje uczucie ulgi, trzeba jednak pamiętać, że woda może przenieść kapsaicynę na większą powierzchnię języka. Aby ją wyeliminować, należy sięgnąć po coś tłustego – mleko lub jogurt. Rozpuszczalnikiem kapsaicyny jest również alkohol, dlatego ostre potrawy warto popijać napojami procentowymi.

Kuchnie świata

Nie da się ukryć, że ostre potrawy królują w gorących regionach świata – od Ameryki Południowej, przez Afrykę aż do Azji – wszędzie konsumuje się dużą ilość ostrych papryczek, ponieważ wykazują one działania pasożytobójcze, które są szczególnie ważne w upalnym klimacie.

W krajach łacińskich popularną odmianą jest habanero, które używa się do wielu dań kuchni meksykańskiej. Są to pękate jasno-czerwone papryczki, które zajmują wysoką pozycję na skali Scovill’a. Sporo niżej znajdziemy odmianę Jalapeño, która również króluje w kuchni latynoskiej.

W Afryce najbardziej popularna jest odmiana piri-piri. Są to małe podłużne papryczki, które w pełni dojrzałe osiągają kolor fioletowy. Używa się ich do przyrządzania sosów i marynat mięsnych.

Za to w Azji można spotkać paprykę Bird’s Eye Chili, którą często dodaje się do zup. W Tajlandii jest ona wykorzystywana do przyrządzania słynnej sałatki z zielonej papai, a w Wietnamie podaje się ją do zupy Pho.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

88 − = 86

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.