Kwas alfa-linolenowy (ALA) – co warto o nim wiedzieć?

Porcja wiedzy   2.07.2018

Kwas alfa-linolenowy, zwany w skrócie ALA, zbudowany jest z 18 węgli, posiada trzy wiązania podwójne oraz należy do grupy kwasów omega-3 i należy do grupy tzw kwasów wielonienasyconych. Ma on wiele cennych właściwości i jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety, organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, dlatego ALA jest niezbędnym nienasyconym kwasem tłuszczowym (NNKT), który musi być dostarczany z dietą.

Dlaczego kwas alfa-linolenowy jest ważny w żywieniu człowieka?

Kwas ALA ma udokumentowane działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni nas przed wolnymi rodnikami. Jest on również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W wątrobie człowieka w wyniku działania enzymów kwas ALA przekształcany jest do kwasów DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy). Kwasy te naturalnie występują w rybach i owocach morza, jednak ich spożycie w społeczeństwie polskim jest niewystarczające. Kwasy DHA i EPA są budulcem mózgu i całego układu nerwowego, szczególnie ważne są w diecie kobiet w ciąży, mam karmiących oraz dzieci. Dlatego konieczne jest dostarczanie kwasu ALA z dietą.

Wykazano również pozytywny wpływ kwasu ALA w:

– prewencji chorób układu krążenia (obniżanie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, normalizacja ciśnienia krwi)

– działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym

– przeciwdepresyjnym

– prewencji cukrzycy typu II

– prewencji nowotworów

– zapobieganiu i leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz suchości skóry

– prewencji i leczeniu nadwagi

– terapii jaskry

– poprawie wydolność tlenowej mięśni (dlatego jest ważnym składnikiem diety osób uprawiających sport)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 66 = 72

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.