Tempeh – z czym to się je? Czym jest, skąd pochodzi i jak go przyrządzać?

Produkty wegańskie   17.07.2017

O ile tofu zyskało już sporą popularność (i sieć dystrybucji) w naszym kraju, to do tempehu wciąż odnosimy się z dozą nieufności. A szkoda, bo to produkt, który sprawi każdemu ambitnemu kucharzowi wiele frajdy, a gościom – zapewni niezapomniane wrażenia smakowe.

Tempeh: krótka historia

Tempeh wywodzi się z kuchni indonezyjskiej. To produkt wytwarzany z całych ziaren soi poddawanych procesowi fermentacji. Namoczone ziarna soi gotujemy z dodatkiem substancji zakwaszającej. Po odcedzeniu i osuszeniu ziaren, dodajemy do nich starter z zarodnikami Rhizopus oligosporus. Pozostawiamy tempeh do inkubacji na czas 24-36 godzin w odpowiedniej temperaturze (30-42°C).* Końcowy produkt jest bogaty w substancje odżywcze, takie jak łatwo przyswajalne białko, żelazo, witaminy z grupy B. Nie bez powodu stanowi idealny substytut mięsa i innych produktów odzwierzęcych dla wegetarian i wegan.

Przepis na Tempeh – do dzieła!

Smak tempehu jest specyficzny, można opisać go jako grzybowo-orzechowy. Jednak podobnie jak tofu, tempeh doskonale przyjmuje smaki, dlatego możemy go dowolnie marynować. Chcąc „podkręcić” jego naturalny smak, przyrządzamy marynatę z sosu sojowego, syropu klonowego, papryczek chili, czosnku, soku z cytryny i delikatnego oleju. Marynujemy przez kilka godzin, a następnie kroimy w paski i smażymy w woku metodą stir-fry. Podajemy z makaronem ryżowym i warzywami.

Smacznego!

Rzecz jasna, możemy po prostu zaopatrzyć się w gotowy tempeh!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.