13 rad na udane smażenie. Jak wydłużyć żywotność frytury i zadbać o lekkostrawność potraw?

Techniki   17.09.2018

Powracamy z drugą częścią rad na udane smażenie. Tym razem dowiecie się ważnych rzeczy na temat pracy z tłuszczami i samym smażalnikiem. Jak ważna jest temperatura w smażeniu? Czym czyścić urządzenie po skończonej pracy? Czytajcie dalej!

1. Pamiętaj o kalibracji termostatu

To dzięki niemu masz kontrolę nad temperaturą w smażalniku.

2. Sprawdzaj regularnie temperaturę tłuszczu skalibrowanym termometrem

Odpowiednia temperatura jest kluczowym elementem procesu.

3. Nie przegrzewaj tłuszczu

Zbyt wysokie temperatury przyspieszają degradację tłuszczu oraz powodują powstawanie niekorzystnych dla zdrowia substancji – akryloamidów.

4. Smaż w odpowiedniej temperaturze

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 2017-2558, w EU maksymalna rekomendowana temperatura smażenia to 175°C. Obniżaj temperaturę frytury w trakcie przestojów, ale nie wychładzaj jej zupełnie. Wydłuży to istotnie żywotność  tłuszczu i przyspieszy pracę w kuchni. Przechowuj olej w temperaturze pokojowej, czyli w optymalnych warunkach dla tłuszczu, który nie pracuje.

5. Przykrywaj smażalnik po wyłączeniu urządzenia i ostygnięciu oleju

Ograniczaj jego kontakt z tlenem, który przyspiesza rozkład tłuszczu.

6. Utrzymuj odpowiedni poziom oleju w smażalniku

Pozwoli ci to na lepszą kontrolę procesu smażenia i tego, co dzieje się z żywnością.

7. Zachowuj czystość

Pamiętaj, aby dokładnie umyć i wyczyścić części urządzenia przed całkowitą  wymienianą oleju. Inaczej stary olej może zmieszać z nowym, co jest niewskazane.

8. Dbaj o powierzchnię urządzeń

Czyść urządzenie przy pomocy narzędzi, które nie będą rysowały powierzchni urządzenia. Uszkodzony smażalnik będzie miał wpływ na jakość szykowanych potraw.

9. Dbaj o inne sprzęty przy smażalniku

Pamiętaj o tym, aby pokrywa i wszystkie elementy, które znajdują się nad smażalnikem (na przykład okap) były utrzymywane w czystości. Różne drobinki, które mogą się tam znajdować, są w stanie zanieczyścić olej.

10. Uważaj na miedziane elementy

Nie pozwól, aby miedziane narzędzia lub zrobione z brązu czy mosiądzu dotykały smażalnika. Szybko się nagrzewają i mogą być niebezpieczne.

11. Nie rysuj powierzchni smażalnika szorstkimi zmywakami i drucianymi gąbkami

Może mieć to negatywny wpływ na tłuszcz wykorzystywany w pracy.

12. Uważaj, aby nie zanieczyszczać oleju środkami i płynami czyszczącymi albo plastikiem

Będzie to oznaczać, że olej nadaje się do wymiany.

13. Nie korzystaj ze smażalników, które są zużyte albo zardzewiałe

Takie urządzenia mogą być niebezpieczne dla ciebie i dla osób, które będą spożywały przygotowaną w nich żywność.

Źródło: Bunge Limited / www.bunge.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

94 − 86 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.