Aluminium, stal, miedź, teflon – przegląd i porady zastosowania różnego typu patelni
Doskonałą potrawę tworzy nie tylko poświęcony czas, talent i doświadczenie kucharza, ale także narzędzia niezbędne, by powstała. Wybór patelni nie jest jednak oczywisty, ze względu na ich różnorodność. Poza wielkością, rodzajem uchwytu i głębokością znaczenie ma również materiał jej wykonania.
Patelnie aluminiowe są stosunkowo tanie, lekkie, jednak podatne na zniszczenia. Szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło. W wysokich temperaturach wydzielają szkodliwą substancję – glin, który odkłada się w wątrobie i jest rakotwórczy.
Aluminium najczęściej pokrywa się teflonem, który jest podatny na zarysowania, a zniszczony traci swoje właściwości i nie zapobiega przywieraniu potraw. W wysokich temperaturach wydziela trujące związki fluoru, które zwiększają ryzyko zawałów serca i nowotworów.
O wiele bardziej sprawdzi się powłoka ceramiczna, odporna na wysokie temperatury, umożliwiająca smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu, zapobiegająca przywieraniu potraw. Ceramiczna patelnia może służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że nie jest podrobiona (musi być idealnie gładka).
Wyżej wymienione patelnie polecane są raczej do użytku domowego, ze względu na lekką budowę. Patelnie te są mało stabilne, a wielokrotne użytkowanie prowadzi do odkształceń.
Produkuje się także patelnie stalowe, odporne na zniszczenia. Można w nich swobodnie mieszać nawet metalowymi narzędziami, a także myć w zmywarce. Są nieszkodliwe dla zdrowia, ponadto dobrze trzymają ciepło. Nagrzewają się jednak bardzo wolno.
Podobne cechy mają patelnie żeliwne. Korzystanie z nich wymaga jednak pewnych umiejętności, tak by potrawy nie przywierały do dna. Do tego są bardzo ciężkie i wymagają ręcznego mycia, ale wady te rekompensuje jakość przygotowanych potraw. Patelnie żeliwne są całkowicie naturalne, wydzielają korzystne dla zdrowia żelazo, a pozostawione na nich potrawy długo będą ciepłe bez dodatkowego podgrzewania.
Do najbardziej odpornych należą też patelnie wykonane z miedzi, muszą być jednak odpowiednio konserwowane i nie wolno ich myć w zmywarce. Równomiernie i szybko się nagrzewają, długo trzymają ciepło. Dodatkową zaletą jest ich estetyczny wygląd, ale za jakością podąża cena – miedziane patelnie są bardzo drogie.
Jeśli szukasz doskonałego smaku grillowanych warzyw lub mięs, warto zainwestować w patelnię grillową (najlepiej żeliwną), która dzięki specjalnym rowkom nada składnikom odpowiedni wygląd i sprawi, że nie będą one nasiąknięte tłuszczem. Do duszenia mięs i do sosów sprawdzą się patelnie stalowe, żeliwne lub miedziane ze względu na wielkość oraz stabilność. Do smażenia naleśników, omletów czy racuchów najlepsze będą patelnie ceramiczne, gdyż są lekkie i nieprzywierające.