atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze zwierzęce charakteryzują się głównie składem chemicznym w którym przeważają tzw. nasycone kwasy tłuszczowe, Zgodnie z aktualnymi badaniami,  spożywanie ich w nadmiarze istotnie wpływa na zwiększenie ryzyka chorób serca, dlatego dietetycy zalecają ograniczenie ich spożycia. Tłuszcze zwierzęce mają jednak pewne specyficzne właściwości, które są pożądane w przygotowywaniu niektórych potraw.

Posiadają stałą konsystencję oraz specyficzne właściwości smakowo-zapachowe. Dzięki symetrycznej budowie cząsteczek mają wysoką temperaturę topnienia. Tłuszcze zwierzęce zazwyczaj nie występują w czystej postaci i mogą zawierać białka, wodę, cholesterol i inne składniki, które obniżają ich punkt dymienia (temperatura w której tłuszcz zaczyna się rozkładać). Usunięcie tych substancji wpływa na podwyższenie temperatury punktu dymienia, a co za tym idzie, zwiększyć ich przydatność smażalniczą. Najskuteczniejszą metodą ich usunięcia to rafinacja.

W praktyce przemysłowej tłuszcze zwierzęce wykorzystywane są czasem do produkcji frytur, miesza się je z olejami roślinnymi oraz poddaje się uwodornieniu w celu osiągnięcia lepszych właściwości.

Najczęściej wykorzystywanymi tłuszczami zwierzęcymi w przygotowywaniu dań są obecnie: masło klarowane, masło, smalec, łój wołowy i kaczy.

Masło klarowane jest dużo lepszym tłuszczem do smażenia niż zwykłe masło, ponieważ jest pozbawione wody, białka oraz cukrów. Dzięki takiemu zabiegowi masło klarowane ma wyższą temperaturę dymienia (wzrasta z 150 do 200°C). Masło posiada też niezwykłe walory smakowe. Niestety, poza wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera również izomery trans („tłuszcze trans”). Kojarzą się one tłuszczami uwodornionymi, te jednak powstają na drodze tzw. bio uwodornienia w żołądkach przeżuwaczy i są tak samo niekorzystne dla naszego zdrowia, jak te przemysłowe.

Smalec jest popularnie stosowany w kuchni. Poza pożądanymi w wielu daniach właściwościami sensorycznymi, jako jedną z jego zalet wymienia się niski koszt. Smalec szczególnie polecany jest do smażenia wyrobów cukierniczych takich jak pączki czy faworki. Po ostygnięciu tych produktów, pozostający na ich powierzchni tłuszcz na stałą, mazistą konsystencję, która ułatwia przyklejanie się cukru i lukru do ich powierzchni.

Łój wołowy ma zdecydowanie najwyższą temperaturę topnienia spośród pozostałych tłuszczów zwierzęcych. Ze względu na to, że jest bardzo twardy w temperaturze pokojowej oraz ma nieprzyjemny zapach. Rzadko wykorzystuje się go samego w gastronomii, najczęściej w formie  mieszanek do produkcji frytur.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń