Świąteczne pierogi – 10 inspiracji z całego świata!
Pierogi to niezwykle popularne danie na całym świecie. Występuje w wielu wariantach i, w zależności od regionu, nosi różne nazwy. Święta to doskonały czas, aby zaserwować ten klasyczny przysmak w nowoczesnej wersji, inspirowanej kuchnią innych kultur. Sprawdźmy, jakie mamy możliwości!
Smażone lub pieczone. Z farszem mięsnym lub warzywnym. Z mąki pszennej lub żytniej… pierogi możemy przygotować na wiele różnych sposobów. To proste danie stanowi wbrew pozorom duże pole do popisu dla szefów kuchni, którzy pragną przekroczyć granice tradycyjnej, polskiej kuchni.
Pierogi z całego świata!
Pierogi możemy spotkać na całym świecie. Choć ich trudne w artykulacji nazwy często przyprawiają o zawrót głowy, to jednak język dobrej kuchni jest międzynarodowy – to język niezwykłego smaku, który można osiągnąć w każdym miejscu na naszym globie. Podejmiesz wyzwanie?
Afrykańskie smażone pierogi fataya
Fataya to klasyczny przysmak kuchni senegalskiej, często serwowany jako street food. Drożdżowe ciasto, które najczęściej skrywa aromatyczny farsz pomidorowo-rybny lub mięsny, nabiera idealnie złotego koloru za sprawą smażenia w głębokim tłuszczu. Fatayę można serwować z popularnym w kuchni afrykańskiej sosem Yassa, stworzonym na bazie karmelizowanej cebuli.
Empanadas – pierogi kuchni południowoamerykańskiej
Empanadas możemy spotkać w wielu krajach i w wielu różnych wersjach – najczęściej podaje się, że te proste i smaczne pierogi pochodzą z Argentyny. Wyróżniamy dwie podstawowe wersje dania – smażoną oraz pieczoną, przy czym wyjątkowy smak Empanadas uda nam się najlepiej podkreślić dzięki procesowi smażenia w głębokim tłuszczu. Południowoamerykańskie pierogi zazwyczaj mają mięsno-warzywny farsz (np. wołowo-paprykowy), ale ich inny wariant, serowo-warzywny, idealnie sprawdzi się w nadchodzące Święta.
Kaukaskie chinkali
Gotowane sakiewki z kuchni kaukaskiej bardzo przypominają tradycyjne, polskie pierogi. Popularne w Gruzji chinkali zaskakują jednak metodą spożycia, która polega na wysączeniu bulionu z wnętrza potrawy, a następnie zjedzeniu farszu. Nadzienie najczęściej składa się z mięsa i tradycyjnego bulionu, który wypija się po pierwszym kęsie – pamiętajmy, że serwując to danie, nie podajemy Gościom sztućców.
Indyjskie samosy
Samosy o charakterystycznym, trójkątnym kształcie, przygotowuje się z ciasta podobnego do filo. Tradycyjne nadzienie (aloo samosa) najczęściej jest skomponowane z ziemniaków, zielonego groszku i innych warzyw oraz przypraw kuchni indyjskiej lub, w wersji mięsnej (keema samosa), z mielonej jagnięciny, imbiru, szafranu i innych przypraw. Kluczem do osiągnięcia wyjątkowego smaku tej prostej przekąski street foodowej jest głębokie smażenie – pamiętaj, aby wybrać do tego odpowiedni tłuszcz!
Chińskie pierożki wonton
Często podawane w zupie o tej samej nazwie, pierożki wonton to z pewnością jedne z najstarszych na świecie – ich kulinarny debiut sięga nawet 2000 lat wstecz, czyli okresu panowania dynastii Han. Wonton zazwyczaj serwuje się w wersji gotowanej, rzadziej – smażonej w głębokim tłuszczu (do smażonych pierożków serwuje się wówczas sos na bazie oleju sezamowego, słodko-kwaśny lub chili). Wypełnione są z reguły krewetkami, mielonym mięsem lub rzadziej – warzywami.
Litewskie kibiny
To tradycyjne danie wywodzące się z kuchni karaimskiej największą popularnością cieszy się na Litwie. Wykonane z półkruchego lub drożdżowego ciasta kibiny (kybyny), najczęściej zawierają drobno siekane mięso baranie. Podawane są po wcześniejszym upieczeniu i nabraniu charakterystycznego, beżowo-złotego koloru.
Libańskie sambousek
Te pyszne pierożki z ciasta drożdżowego, często serwowane jako mezze, pełnią rolę niezbędnego elementu iftar podczas święta Ramadanu. Farsz najczęściej składa się z mięsa (jagnięciny, baraniny) lub sera (halloumi, fety) oraz cebuli, ziół, przypraw i orzeszków pini. Aby uzyskać idealny smak, należy je smażyć w tłuszczu o temperaturze 180℃.
Żydowskie kreplach
Pierożki kreplach o lekko trójkątnym kształcie to tradycyjne danie kuchni żydowskiej. Najczęściej podawane są w gorącym bulionie, a ich farsz składa się z mięsa kurczaka lub wątróbki z dodatkiem cebuli bądź innych warzyw. Kreplach serwowane bez bulionu, jako osobne danie, należy przed podaniem lekko podsmażyć z obydwu stron na oleju roślinnym.
Tybetańskie momo
Pierożki momo to jedno z najpopularniejszych nepalskich dań. Jego wyjątkowy smak podkreślany jest regionalnymi przyprawami takimi jak kumin i kolendra. Sam farsz najczęściej składa się z mięsa (np. bawolego lub koźlęcego). Delikatne, klasyczne ciasto może być sklejane od góry lub od boku. Momo serwuje się w wersji gotowanej bądź podsmażanej z dodatkiem ostrego sosu na bazie chilli i warzyw.
Fińskie pierogi karelskie
Te płaskie, otwarte pierogi zaskakują swoim ciekawym, eliptycznym kształtem. Wyrabiane są z mąki żytniej. Brzegi ciasta zawija się do wewnątrz, aby w środku umieścić prosty farsz – na słodko lub słono, najczęściej na bazie ziemniaków. Upieczone karjalanpiirakat moczy się w mleczno-maślnanej zalewie i serwuje z dodatkiem munavoi – jajeczno-maślanej pasty, charakterystycznej dla kuchni fińskiej.
Jak widać – pomysłów na pierogi nie brakuje! Które z nich zaserwujesz zamiast tych tradycyjnych w najbliższe Święta?