atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 5 inspiracji z całego świata na smażone dania z… ziemniaków!

5 inspiracji z całego świata na smażone dania z… ziemniaków!

Czy wiesz, że  ziemniaki zostały odkryte w XVI wieku w Ameryce Południowej i początkowo w ogóle nie trafiły w gusta Europejczyków? Mieszkańcom starego kontynentu docenienie walorów smakowych tych niepozornych bulw zajęło wiele lat! Ziemniaki zyskały na popularności dopiero pół wieku później, a ich największymi popularyzatorami okazali się… Anglicy. Współcześnie ziemniaki są już powszechnie doceniane oraz uprawiane niemal na całym świecie. I choć liderem upraw oraz konsumpcji są dzisiaj Chiny, to jednak pomysłów na wykorzystanie ziemniaka w kuchni nigdzie nie brakuje. Przyjrzyjmy się najciekawszym pomysłom!

Znajdziemy je w restauracyjnych kartach praktycznie w każdym zakątku świata. Popularność ziemniaków sięga nawet… kosmosu. Tak, to ziemniaki znalazły się na pokładzie chińskiego lądownika Cheng’e-4, który wylądował na księżycu w 2019 roku! Na tym jednak nie kończy się sława ziemniaka. Majestatyczna, brązowa bulwa widnieje np. na fotografii Kevina Aboscha, którą artysta sprzedał za… milion dolarów. W Polsce także potrafimy docenić ziemniaka. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Biesiekierza – zachodniopomorskiej miejscowości określanej stolicą ziemniaka, która na jego cześć wybudowała nawet imponujący pomnik! Jak widać: miłość do ziemniaka nie zna granic, a że droga do serca prowadzi ponoć przez żołądek, to czas sprawdzić najciekawsze inspiracje na podanie smażonych ziemniaków w swojej restauracji! 

Poutine

To kanadyjskie danie street foodowe z pewnością przypadnie do gustu Gościom polskich restauracji. Poutine, czyli grubo krojone frytki, polane sosem pieczeniowym (na bazie wołowiny z domieszką kurczaka) oraz white cheese curds (to lokalny specjał – kawałki sera ze zsiadłego mleka), smakuje wybornie zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Do uzyskania idealnego smaku kluczowy jest jednak wybór ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi i proces smażenia: frytki muszą być złociste i chrupiące. Najlepiej użyć do tego jakościowej frytury. Na gotowe frytki wystarczy położyć już tylko cheese curds i polać całość ciepłym sosem pieczeniowym. 

Wskazówka: cheese curds to kanadyjski specjał, który jest trudno dostępny w Polsce. Z łatwością możemy go jednak zastąpić kawałkami pełnotłustego sera mozzarella w bloku (unikamy świeżej mozzarelli!). 

Bratkartoffeln

Tym razem przenosimy się do Niemiec, bo to właśnie stąd pochodzi danie Bratkartoffeln. Jego przygotowanie nie jest pracochłonne – ziemniaki gotujemy, kroimy w grube plastry, a następnie smażymy wraz z czerwoną cebulą i esencjonalnym boczkiem. Wystarczy doprawić potrawę mielonym pieprzem oraz solą lub odrobiną świeżych ziół, aby cieszyć się aromatyczną i smaczną pozycją w karcie. Co więcej, oryginalne Bratkartoffeln może stanowić zaledwie bazę dla innych, dobranych przez nas składników. Warto wypróbować zwłaszcza wariant z dodatkiem jajka sadzonego lub kwaśnego mleka. 

Wskazówka: Aby nadać potrawie głębszy smak i maślany aromat, smaż Bratkartoffeln na Oleju z Esencją Masła. 

Gamja jeon

Gamja jeon, czyli tak zwane “ziemniaczane pankejki”, to danie wywodzące się z Korei. Co ciekawe, panuje tam przesąd, że Gamja jeon należy zjeść w… deszczowy dzień! Zdaniem niektórych Koreańczyków odgłos skwierczących naleśników na patelni brzmi jak odgłos kropel deszczu, co od razu przypomina im o Gamja jeon. Ponadto spożycie tego dosyć kalorycznego dania szybko poprawia humor! Jak przygotować koreańskie pankejki? Wystarczy zetrzeć lub zblendować ziemniaki z cebulą, posolić gruboziarnistą solą morską i usmażyć na patelni. Po podsmażeniu z jednej strony, należy pankejki przekręcić, dodać na wierzch pokrojone w plasterki zielone chili i dalej smażyć. Gotową potrawę w Korei serwuje się z sosem choganjang (na bazie sosu sojowego, octu ryżowego i cukru). 

Wskazówka: Istnieje wiele wariantów Gamja jeon – w zależności od regionu, w ziemniaczanych pankejkach możemy znaleźć marchewkę, grzyby, czosnek lub świeżo pokrojoną dymkę. Serwuj to danie na wiele różnych sposobów – np. z sezonowymi warzywami. 

Salchipapas

To flagowe danie peruwiańskiego street foodu. Jego zapach roznosi się na ulicach Limy, dobiegając zarówno z małych, lokalnych stoisk, jak i eleganckich restauracji. Jak przygotować Salchipapas? Pokrojone w grube słupki frytki smażymy w głębokim tłuszczu aż do osiągnięcia złotego koloru. W tym samym tłuszczu smażymy następnie miniparówki lub kiełbaski, które umieszczamy na gotowych frytkach. Salchipapas serwujemy z peruwiańskim sosem (majonez wymieszany z pastą aji amarillo), ketchupem i musztardą.

Wskazówka: Możesz łatwo urozmaicić to proste danie. Po prostu zaserwuj Salchipapas w stylu ekwadorskim, czyli z dodatkiem salsy curtido, cebulą oraz salsą rosadą.

Rösti

Rösti podobnie jak Gamja jeon to placki ziemniaczane – tym razem jednak w stylu szwajcarskim. Co ciekawe, Szwajcarzy mają w swoich sklepach specjalne ziemniaki do przygotowania tego dania, które łatwo można rozpoznać po etykiecie i opakowaniu: znajdują się w czerwonych workach. Aby przygotować Rösti, należy dzień wcześniej zetrzeć ziemniaki, a następnie chłodzić je przez całą noc w lodówce. Kolejnego dnia trzeba odcisnąć wodę z ziemniaków, dodać łyżeczkę soli… i zacząć smażyć! Do smażenia warto użyć Oleju z Esencją Masła, aby nadać plackom głębszy smak i delikatny, maślany aromat. Kluczem do sukcesu są jednak dodatki. W szwajcarskich górach Rösti zwykle podaje się z jajkiem sadzonym, bekonem lub boczkiem oraz serem. Turystyczny wariant to z kolei ten z boczkiem i cebulą. A w szwajcarskich restauracjach Rösti często serwuje się z pokrojoną cielęciną w sosie śmietanowym, czyli Kalbsgeschnetzeltes. Który wariant podasz u siebie?

Wskazówka: Rösti może być serwowane jako duży, pojedynczy placek z dodatkami lub małe placuszki – wybór należy wyłącznie do Ciebie, każda z tych form jest obecna w szwajcarskich restauracjach.  

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń