atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Placki ziemniaczane w kuchniach świata. Jak smażą je inni?

Placki ziemniaczane w kuchniach świata. Jak smażą je inni?

Placki ziemiaczane to jedno z najpopularniejszych dań na bazie ziemniaków i jak się okazuje – nie tylko w Polsce! Potencjał ziemniaków jest doceniany przez szefów kuchni i restauracyjnych gości niemal na całym świecie, a same placki zachwycają  swym prostym smakiem. Boxty, Draniki, Gamja Jeon, Langosze czy Kartoffelpuffer? Która odsłona placków ziemniaczanych trafi do Twojej karty?

Serwujesz placki ziemniaczane? To dobry wybór o każdej porze roku. Sprawdź jednak, jak możesz urozmaicić swoje danie, inspirując się pomysłami z całego świata! Czasem wystarczy zmienić zaledwie jeden składnik, aby uzyskać zupełnie nowy smak! Dzisiaj źródłem pomysłów będą placki ziemniaczane z Irlandii, Korei, Węgier, Białorusi oraz Niemiec! 

Boxty – Irlandia

Co otrzymamy, kiedy połączymy puree ziemniaczane z drobno startymi ziemniakami, mąką, solą i niewielką ilością mleka? W Irlandii – Boxty! Surowe, tarte ziemniaki należy odsączyć z nadmiaru wody i skrobi, a następnie dodać do nich pozostałe składniki i z otrzymanej mieszanki uformować niewielkie placki. Smażymy je na patelni – na maśle klarowanym lub Oleju z Esencją Masła. Co ciekawe, Boxty nie są uznawane za danie obiadowe – to zamiennik… chleba. Sama jego nazwa oznacza “chleb z biednego domu”. Dzisiaj Boxty jest jednak obecne w dobrych irlandzkich kawiarniach i knajpach. Serwuje się je z dodatkami, np. smażonymi jajkami i bekonem lub solo, wyłącznie w towarzystwie filiżanki herbaty. 

Gamja jeon – Korea

Koreańskie Gamja jeon imponują swoim ciekawym smakiem zwłaszcza dzięki aromatycznym dodatkom. Jak przygotować placki ziemniaczane inspirowane stylem kucharzy z Korei? Wystarczy zetrzeć lub zblendować ziemniaki z cebulą i odsączyć z nadmiaru wody, posolić gruboziarnistą solą morską, a następnie usmażyć na patelni. Na czym smażyć? Najlepiej na oleju rafinowanym o wysokim punkcie dymienia. Pamiętaj jedynie, aby po  podsmażeniu Gamja jeon z jednej strony, przekręcić je i dodać na wierzch pokrojone w plasterki zielone chili lub inne, wybrane dodatki (np. grzyby, czosnek, marchewkę lub szczypior). Koreańskie placki ziemniaczane koniecznie serwuj z sosem choganjang (na bazie sosu sojowego, octu ryżowego i cukru). 

Langosze

Langosze to placki ziemniaczano-drożdżowe, z których słynie kuchnia węgierska i słowacka. Jak je przygotować? Wystarczy, że wymieszasz gotowane ziemniaki, drożdże, mąkę pszenną, mleko, sól oraz cukier. Po wyrośnięciu ciasta i uformowaniu placków wielkości kilkunastu centymetrów, usmaż je głęboko – najlepiej we fryturze o wysokim punkcie dymienia i neutralnym smaku i zapachu, aby wydobyć naturalny aromat placków ziemniaczanych. Pamiętaj, że langosze podaje się z masłem czosnkowym, śmietaną, startym żółtym serem lub szynką. Możliwość wyboru dodatków i spersonalizowania swojego placka niewątpliwie uatrakcyjni Twoją ofertę w oczach klientów. 

Draniki

Draniki lub deruny spotkamy w kuchni białoruskiej oraz ukraińskiej. Drobno starte surowe ziemniaki i cebulę doprawiamy solą oraz odrobiną pieprzu, a mieszankę smażymy na rozgrzanym oleju o wysokim punkcie dymienia. Jeśli dodatkowo chcemy im nadać maślany smak i aromat możemy je usmażyć na Oleju z esencją Masła.  Pamiętaj, że w porównaniu do klasycznej, polskiej wersji dania, do draników nie dodajemy mąki! Draniki – zwłaszcza te z cebula w składzie podaje się głównie na słono: z dodatkiem sosu czosnkowego, masła ziołowego lub podsmażanego boczku. W wersji na słodko nie dodajemy do masy cebuli, a usmażone placuszki podajemy z owocami albo masa makową.

Reibekuchen lub Kartoffelpuffer

Obydwa dania są znane w kuchni niemieckiej. Jest między nimi jednak pewna drobna różnica. Reibekuchen przygotowuje się z surowych ziemniaków, podczas gdy Kartoffelpuffer – z gotowanych. Przygotowujemy je podobnie jak klasyczne placki ziemniaczane. Sekret oryginalnego smaku ma jednak związek z… serwowaniem! W Niemczech obydwa rodzaje placków podaje się często z samodzielnie przygotowanym serem Quark. To rodzaj lokalnego twarożku. Spróbujesz urozmaicić nim swoją wersję dania? 

Rösti

Rösti to szwajcarskie placki ziemniaczane, które możemy przygotować na dwa sposoby – z podgotowanych bądź z surowych ziemniaków. Do przygotowania Rösti z surowych ziemniaków wybieramy ziemniaki typu C (mocno skrobiowe, sypkie) i  zabieramy się za nie dzień wcześniej, ścierając ziemniaki na tarce o dużych  oczkach, które następnie chłodzimy w lodówce przez całą noc. Dzień później odciskamy już tylko wodę z ziemniaków, dodajemy łyżeczkę soli i smażymy: najlepiej na rozgrzanym oleju. W wersji z podgotowanych ziemniaków wybieramy ziemniaki typu A (sałatkowe, twarde), które gotujemy prawie do miękkości, następnie obieramy i chłodzimy. Schłodzone ziemniaki trzemy na tarce i mieszamy z solą i pieprzem. Gotową masą wykładamy na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, dociskamy masę i smażymy. Jednak zarówno w jednym i drugim wypadku najważniejsze są odpowiednie dodatki. W Szwajcarii możemy zamówić Rösti z jajkiem sadzonym, bekonem lub boczkiem oraz serem, opcjonalnie: z cebulą. W restauracjach fine diningowych możemy za to zamówić Rösti z pokrojoną cielęciną w sosie śmietanowym – Kalbsgeschnetzeltes

Pommes Darphin ou paillasson

Placki ziemniaczane w stylu francuskim przygotowuje się z surowych ziemniaków. Starte ziemniak,i wymieszane z drobno startą cebulą smażymy na kaczym tłuszczu, maśle klarowanym bądź lub Oleju z Esencją Masła. Możemy je podawać z dodatkiem sera, dodatkowej porcji cebuli, bekonu lub solo. Chrupiące, złoto-brązowe z zewnątrz i miękkie w środku będą idealnym dodatkiem do aromatycznych mięs oraz sałatek. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń