Aluminium, stal, miedź, teflon – przegląd i porady zastosowania różnego typu patelni

Znad patelni   3.09.2017

Doskonałą potrawę tworzy nie tylko poświęcony czas,  talent  i doświadczenie kucharza, ale także narzędzia niezbędne, by powstała. Wybór patelni nie jest jednak oczywisty, ze względu na ich różnorodność. Poza wielkością, rodzajem uchwytu i głębokością znaczenie ma również materiał jej wykonania.

Patelnie aluminiowe są stosunkowo tanie, lekkie, jednak podatne na zniszczenia. Szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło. W wysokich temperaturach wydzielają szkodliwą substancję – glin, który odkłada się w wątrobie i jest rakotwórczy.

Aluminium najczęściej pokrywa się teflonem, który jest podatny na zarysowania, a zniszczony traci swoje właściwości i nie zapobiega przywieraniu potraw. W wysokich temperaturach wydziela trujące związki fluoru, które zwiększają ryzyko zawałów serca i nowotworów.

O wiele bardziej sprawdzi się powłoka ceramiczna, odporna na wysokie temperatury, umożliwiająca smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu, zapobiegająca przywieraniu potraw. Ceramiczna patelnia może służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że nie jest podrobiona (musi być idealnie gładka).

Wyżej wymienione patelnie polecane są raczej do użytku domowego, ze względu na lekką budowę. Patelnie te są mało stabilne, a wielokrotne użytkowanie prowadzi do odkształceń.

Produkuje się także patelnie stalowe, odporne na zniszczenia. Można w nich swobodnie mieszać nawet metalowymi narzędziami, a także myć w zmywarce. Są nieszkodliwe dla zdrowia, ponadto dobrze trzymają ciepło. Nagrzewają się jednak bardzo wolno.

Podobne cechy mają patelnie żeliwne. Korzystanie z nich wymaga jednak pewnych umiejętności, tak by potrawy nie przywierały do dna. Do tego są bardzo ciężkie i wymagają ręcznego mycia, ale wady te rekompensuje jakość przygotowanych potraw. Patelnie żeliwne są całkowicie naturalne, wydzielają korzystne dla zdrowia żelazo, a pozostawione na nich potrawy długo będą ciepłe bez dodatkowego podgrzewania.

Do najbardziej odpornych należą też patelnie wykonane z miedzi, muszą być jednak odpowiednio konserwowane i nie wolno ich myć w zmywarce. Równomiernie i szybko się nagrzewają, długo trzymają ciepło. Dodatkową zaletą jest ich estetyczny wygląd, ale za jakością podąża cena – miedziane patelnie są bardzo drogie.

Jeśli szukasz doskonałego smaku grillowanych warzyw lub mięs, warto zainwestować w patelnię grillową (najlepiej żeliwną), która dzięki specjalnym rowkom nada składnikom odpowiedni wygląd i sprawi, że nie będą one nasiąknięte tłuszczem. Do duszenia mięs i do sosów sprawdzą się patelnie stalowe, żeliwne lub miedziane ze względu na wielkość oraz stabilność. Do smażenia naleśników, omletów czy racuchów najlepsze będą patelnie ceramiczne, gdyż są lekkie i nieprzywierające.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 − 66 =

Święta racja odnośnie patelni. W mojej restauracji króluje ceramika do makaronów Żeliwne so mies oraz stalowe. Artykuł bardzo ciekawy. Serdecznie pozdrawiam Kluska Piotr z restauracji Tam Gdzie Zawsze.. Jarocin
Autor: Kluska piotr

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.