Aquafaba, czyli wegańska królowa. Co to jest i co można z tym zrobić?

Produkty wegańskie   10.11.2017

Aquafaba to wegańska alternatywa dla kurzych jaj. Przedstawiamy, jak działa i co można z niej zrobić.

Dziwny zlepek łacińskich słów – aqua (woda) i faba (fasola) – nie sugeruje, żeby aquafaba była czymś smacznym, mającym szerokie zastosowanie w wegańskiej gastronomii, a przede wszystkim cukiernictwie. A jednak. Ten pełen białka twór to hit wśród zwolenników roślinnej diety i bezglutenowców.

Czym jest aquafaba?

Jak sama nazwa wskazuje aquafaba to woda po fasoli. Można ją pozyskać na dwa sposoby. Zatrzymując zalewę, w której pływają produkty w puszce lub gotując od zera suche ziarna roślin strączkowych. Do pozyskania aquafaby wykorzystuje się głównie białą fasolę (można skorzystać z czerwonej, ale należy liczyć się z ciemnym kolorem finalnego produktu) oraz ciecierzycę. Ta druga roślina sprawdza się najlepiej, ponieważ pozostawia najmniej “fasolowego” aromatu i daje najbardziej uniwersalną aquafabę, której smak można z łatwością zmieniać.

Jak działa aquafaba?

Rośliny strączkowe podczas gotowania przekazują wodzie całe spektrum węglowodanów (skrobi, błonnika i podobnych), a także gigantyczną ilość białka. Dzięki takiemu składowi aquafaba wykazuje wiele możliwości zbliżonych do białka kurzego jajka. Można ją ubić uzyskując pianę, dodać do dań w celu związania składników, a także użyć jako substancję emulgującą.
Proporcje: Jedna łyżka aquafaby to jedno żółtko, dwie łyżki to białko, a trzy łyżki płynu to całe jajko.

Do czego używa się aquafaby?

Aquafabę odkrył Joël Roessel francuski kucharz, który zdecydowanie zrewolucjonizował wegańskie kulinaria. Pierwsze zastosowanie aquafaby, o którym zrobiło się bardzo głośno to wegańska beza. Następnie pojawił się ukochany przez miłośników roślinnej diety wegański majonez. Obecnie robi się z niej także lody, musy i wszelkie inne przepisy, w których zastępuje kurze jaja.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 14 = 24

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.