atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Bar sałatkowy – najczęstsze błędy

Bar sałatkowy – najczęstsze błędy

Sałata z sosem wydaje się być prostym dodatkiem, w przygotowaniu którego niewiele może pójść nie tak. Nic bardziej mylnego – diabeł tkwi w szczegółach. Przedstawiamy kilka podstawowych błędów, których warto się wystrzegać, bo mogą zepsuć ostateczny efekt.

1. Sos niedopasowany do sałaty

Dressing, tak jak każdy inny dodatek czy część dania, może być intensywny w smaku, o zdecydowanym charakterze lub łagodny i pełniący rolę tła. W dużej mierze zależy to od oleju, jakiego użyjemy (tutaj przeczytacie o tym, jak należy dobrać rodzaj oleju, robiąc dressing), a także od ilości pozostałych składników nadających smak – octu lub soku z cytryny, musztardy, czosnku lub cebuli, ziół itd. Planując dressing należy dokładnie przemyśleć, z jakimi dodatkami połączy się w sałacie i z jakich liści chcemy ją w ogóle skomponować. Cierpka w smaku rukola dobrze zniesie intensywny dressing z musztardą i chrupiące dodatki, ale już sałata masłowa może zostać przez taki zestaw zdominowana, z kolei łagodny, delikatny sos może się do niej okazać zbyt mdły. Warto też pomyśleć, do jakich dań taka sałata będzie dodatkiem i tak dobrać dressing, żeby poszczególne smaki się nie gryzły.

2. Sos rozwarstwiający się

Jak pisaliśmy w tekście o przygotowaniu dressingów, rozwarstwienie sosu zrobionego z kwasu w wodnej formie (ocet, sok z cytryny) i oleju jest rzeczą naturalną – te dwa rodzaje płynów nie mają szans połączyć się bez odpowiedniego spoiwa, jakim jest emulgator. Bez względu na to, ile będziemy mieszać sos, prędzej czy później on i tak się rozwarstwi. Rolę emulgatora w dressingu może pełnić surowe żółtko, nie jest to jednak dodatek uniwersalny, bo należy bardzo uważać, żeby było świeże, a kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny go spożywać wcale. Równie dobrze sprawdzi się musztarda czy majonez.

3. Mdły smak sosu

W tak subtelnym dodatku jak sos do sałaty bardzo ważne jest dopilnowanie, aby miał on w sobie wszystkie podstawowe smaki, które uzupełniając się, tworzą w ustach wrażenie pełności i komplementarności. Za smak kwaśny odpowiada ocet lub sok z cytryny, a użyty olej daje wrażenie tłustości (o tym, że tłuszcz to szósty smak, pisaliśmy tutaj). Niezbędna jest też sól i świeżo mielony pieprz, ale nie należy zapominać o smaku słodkim. Odrobina miodu, syropu czy cukru powinna sprawić, że sos nabierze wyrazistości. Warto też pamiętać o dokładnym osuszeniu liści – woda spływająca z mokrych składników niepotrzebnie rozrzedzi sos.

4. Sałata, z której spływa sos

Gdy pada deszcz, woda powoli spływa z liści drzew i krzewów, bo pokryte są one powłoką zbudowaną z tłuszczu. Bez niej błyskawicznie by namokły, tracąc swoje właściwości. Podobnie zachowują się liście sałaty. Sos zbudowany głównie z substancji wodnych z dodatkiem zbyt małej ilości tłuszczu spłynie z nich na samo dno miski. Aby tego uniknąć, należy pilnować proporcji – stosunek oleju do kwasu powinien wynosić 3 do 1.

5. Zwiędła sałata

Sos do sałaty należy dodawać tuż przed podaniem, a najlepiej mieszać ją za pomocą rąk. Wtedy mamy gwarancję, że dressing dokładnie oblepi liście i zostanie na nich do momentu podania talerzy na stół, a całość będzie świeża i chrupiąca. Zbyt wcześnie dodany sos, nawet idealnie kremowy, w końcu zmiękczy liście i sprawi, że będą zwiędłe i niezbyt atrakcyjne wizualnie. Wbrew pozorom to nie sól czy kwas odpowiada za wiotczenie liści, a olej, który przenika i zmienia ich strukturę. Dlatego nie warto iść na skróty i robić na raz dużej porcji – każda garść liści zasługuje na osobną dawkę uwagi.

Sprawdź nasze propozycje tłuszczów do sałatek: http://smazymy.com/produkty-kruszwicy/oleje/

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń