Bastowanie

Porcja wiedzy   28.12.2017

Bastowanie

Każdy język ma swój unikalny kulinarny slang. Produkty, narzędzia, ale przede wszystkim techniki noszą nazwy, których nie nauczysz się, jeśli nigdy nie pracowałeś w kuchni. Takie pojęcia warto przyswajać, aby z łatwością komunikować się z kucharzem podczas układania menu.

Lekcja numer 1 to bastowanie, czyli popularna technika, w której produkt polewany jest ciepłym tłuszczem za pomocą łyżki. Bastuje się produkty pieczone (np. indyka) lub smażone (ryby, steki). Dzisiaj skupimy się na smażeniu.

Na czym polega bastowanie podczas smażenia?

Smażąc kawałek mięsa lub ryby kucharze bardzo często sięgają po łyżkę, którą zanurzają w tłuszczu na patelni i polewają nim górną część steka, czy fileta. W kuchni francuskiej najczęściej robi się to dodając na rozgrzaną patelnię odrobinę masła, które w kilka sekund rozpuszcza się, a następnie ląduję na łyżce. Bardzo dobrym produktem do bastowania jest Olej z Esencją Masła od Kruszwicy. Ze względu na wyższy punkt dymienia (220 stopni) jest lepszy do smażenia niż szybko palące się masło, ale nie odbiega smakiem i nadaje daniom charakterystyczny maślany aromat.

Podczas bastowania należy utrzymywać wysoką temperaturę i smażyć na dużym ogniu. Aby ułatwić sobie pracę, przygotowywany produkt warto przesunąć na jedną stronę, przechylić patelnię, aby tłuszcz zebrał się w jednym miejscu i w ten sposób nabierać na łyżkę.

Dlaczego warto bastować?

Przede wszystkim bastowanie pozwala nam na zatrzymanie soczystości i wilgoci w produkcie. Powierzchnia steka lub fileta polewana tłuszczem na pewno nie wyschnie. Olej spod smażonego dania jest pełen smaku i przypraw. Dzięki bastowaniu mamy pewność, że smak dotrze do każdego zakątka produktu. Ponadto, technika ta pozwala nam na skrócenie czasu smażenia. Filet ryby od strony skóry, która styka się z powierzchnią jest gotowy dużo szybciej niż jego wierzch. Polewając go ciepłym tłuszczem, mamy pewność, że będzie szybciej gotowy. Bastowania pomaga także w tworzeniu chrupiącej skórki na mięsie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

57 − = 54

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.