atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.

Bastowanie

Bastowanie

Każdy język ma swój unikalny kulinarny slang. Produkty, narzędzia, ale przede wszystkim techniki noszą nazwy, których nie nauczysz się, jeśli nigdy nie pracowałeś w kuchni. Takie pojęcia warto przyswajać, aby z łatwością komunikować się z kucharzem podczas układania menu.

Lekcja numer 1 to bastowanie, czyli popularna technika, w której produkt polewany jest ciepłym tłuszczem za pomocą łyżki. Bastuje się produkty pieczone (np. indyka) lub smażone (ryby, steki). Dzisiaj skupimy się na smażeniu.

Na czym polega bastowanie podczas smażenia?

Smażąc kawałek mięsa lub ryby kucharze bardzo często sięgają po łyżkę, którą zanurzają w tłuszczu na patelni i polewają nim górną część steka, czy fileta. W kuchni francuskiej najczęściej robi się to dodając na rozgrzaną patelnię odrobinę masła, które w kilka sekund rozpuszcza się, a następnie ląduję na łyżce. Bardzo dobrym produktem do bastowania jest Olej z Esencją Masła od Kruszwicy. Ze względu na wyższy punkt dymienia (220 stopni) jest lepszy do smażenia niż szybko palące się masło, ale nie odbiega smakiem i nadaje daniom charakterystyczny maślany aromat.

Podczas bastowania należy utrzymywać wysoką temperaturę i smażyć na dużym ogniu. Aby ułatwić sobie pracę, przygotowywany produkt warto przesunąć na jedną stronę, przechylić patelnię, aby tłuszcz zebrał się w jednym miejscu i w ten sposób nabierać na łyżkę.

Dlaczego warto bastować?

Przede wszystkim bastowanie pozwala nam na zatrzymanie soczystości i wilgoci w produkcie. Powierzchnia steka lub fileta polewana tłuszczem na pewno nie wyschnie. Olej spod smażonego dania jest pełen smaku i przypraw. Dzięki bastowaniu mamy pewność, że smak dotrze do każdego zakątka produktu. Ponadto, technika ta pozwala nam na skrócenie czasu smażenia. Filet ryby od strony skóry, która styka się z powierzchnią jest gotowy dużo szybciej niż jego wierzch. Polewając go ciepłym tłuszczem, mamy pewność, że będzie szybciej gotowy. Bastowania pomaga także w tworzeniu chrupiącej skórki na mięsie.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń