atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Catering świąteczny 2020. Jak go zaplanować?

Catering świąteczny 2020. Jak go zaplanować?

Catering przedświąteczny

Obostrzenia wprowadzone w czasie pandemii koronawirusa spowodowały duże spustoszenie w sektorze gastronomicznym. Grudzień to jednak czas, kiedy można spróbować część tych strat odrobić. Jak to zrobić? Sprawdźmy!

Okres świąteczny, nawet w tak trudnym roku jak 2020, stanowi szansę na zwiększenie sprzedaży w restauracji. O ile prawdopodobnie nie będzie możliwe zorganizowanie Wigilii firmowej w restauracji ani ponowne otwarcie lokalu dla klientów indywidualnych, o tyle nadal można zaserwować swoje specjały gościom – np. w ramach cateringu świątecznego.

Catering świąteczny – czy warto go oferować?

Catering świąteczny stanowi odpowiedź na potrzeby wszystkich osób, które w te Święta pragną cieszyć się wigilijnymi smakami, ale nie mają czasu lub chęci na samodzielne przygotowanie potraw. To także świetna opcja dla tych, którzy z powodu obostrzeń będą spędzać Święta samotnie, ale jednocześnie nie wyobrażają sobie zrezygnować z tradycyjnych dań, nawet jeśli nie potrafią ich samodzielnie przygotować. Ważni są też seniorzy i ich potrzeby. W trosce o zdrowie rodziców i dziadków, młodzi nie zawsze zdecydują się na osobiste odwiedziny, a chcąc zapewnić najbliższym przyjemne Święta, bez nadmiernego wysiłku przy przygotowaniach mogą zamówić dla nich Świąteczny catering. Pamiętajmy również, że sklepy będą oficjalnie otwarte dopiero od 28 grudnia, dlatego catering świąteczny nie powinien być ograniczony wyłącznie do wigilijnej kolacji – warto, aby obejmował także dania na pozostałe dni (np. takie o większej wytrzymałości jak pieczone mięsa i pasztety). Choć oferta cateringu świątecznego sprawdzi się głównie w dużych miastach, to jednak warto spróbować zaoferować takie usługi również w mniejszych miejscowościach i zachęcić ludzi do skorzystania z nich w ramach akcji wsparcia gastronomii – #WspieramLokalneLokale.

Czy tworzenie świątecznej oferty cateringowej dla firm ma sens w tym roku?

Tak! Pamiętaj, że nawet jeśli firmowe eventy będą odwołane, wiele firm z pewnością urządzi zdalne świętowanie, zaopatrując w pyszne dania swoich pracowników. Niektórzy mimo wszystko nadal codziennie widują się w biurze, co wynika z charakteru ich zawodu i raczej nie zrezygnują ze standardowej Wigilii pracowniczej. Dla jeszcze innych możesz przygotować specjalną usługę – paczki z wigilijnymi wypiekami lub personalizowane desery, które mogą wręczyć swoim klientom czy zespołowi w formie tradycyjnych, świątecznych podziękowań za kolejny rok współpracy.

Jak zaplanować catering świąteczny?

Zaplanowanie atrakcyjnego cateringu świątecznego wymaga dobrego planu i skrupulatnych przygotowań. Należy precyzyjnie ocenić swoje możliwości logistyczne i finansowe, między innymi takie jak opcja dostawy, zatowarowanie, zakupy, minimalne kwoty zamówień, czy też promocje i gratisy dla największych klientów. Szczególnie istotne jest zapanowanie atrakcyjnego menu z dokładną kalkulacją opłacalności usługi, która powinna obejmować nie tylko koszt składników i czas pracy, lecz także koszt opakowań i odpowiednio wysoką marżę. Ważne jest też przeanalizowanie sytuacji w zespole, aby wiedzieć, czy obecna ekipa sprosta założonym w planie zadaniom i celom. Oznacza to, że poza niezbędnymi wyliczeniami konieczne będą konsultacje pomysłu z pracownikami – pamiętaj, że to właśnie oni mogą być doskonałym źródłem pomysłów oraz informacji o ewentualnych przeszkodach na drodze do celu. Przygotowania możesz zacząć od stworzenia listy kontrolnej – na wszystkie pytania warto sobie odpowiedzieć jak najprecyzyjniej, aby operować konkretami i sprawdzić, czy usługa cateringu będzie w ogóle opłacalna, czy też koszty jej organizacji będą zbyt duże. Taką listą kontrolną, z której warto skorzystać, jest ta opracowana przez Rafała Zarębę w ramach akcji Wigilia Take Away. Uzupełnij ją, aby mieć jak najbardziej szczegółowy obraz swojej sytuacji i możliwości!

Jak działać w ramach cateringu świątecznego?

Po uzupełnieniu listy kontrolnej, należy ułożyć konkretny plan działania. Najpierw należy opanować wszelkie kwestie budżetowo-logistyczne, które pozwolą Ci poznać swoje pełne możliwości. Kolejnym krokiem powinno być omówienie wszystkiego z zespołem, zebranie ewentualnych pomysłów i ustalenie strategii działania grupowego, w tym przydzielenie funkcji i zakresu odpowiedzialności, który może być inny niż standardowo, np: najlepiej przeszkolić i oddelegować jedną osobę, która będzie czuwać nad obsługą klientów: zbieraniem zamówień ze wszystkich kanałów, potwierdzeniem ustaleń i proponowaniem dodatkowych usług. Ważne będzie także wspólne wypracowanie menu i dostosowanie go pod swoją grupę docelową: może się okazać, że zamiast klasycznego karpia większym powodzeniem będzie się cieszyć “ryba z selera”. Nie zapominaj o daniach bezglutenowych, bezlaktozowych i wegańskich! Dla wielu osób ograniczenia dietetyczne najbliższych stanowią ogromne wyzwanie kulinarne, dlatego chętnie zlecą komuś innemu zrealizowanie tego typu dań. Przygotuj się także różne “pakiety świąteczne”, zawierające np. tylko 3 dania albo kilka dań, ale za to w małych porcjach. To doskonała propozycja dla osób, spędzających Święta samotnie, a w tym roku raczej możemy zapomnieć o świętowaniu w licznym gronie (zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, maksymalna liczba gości wynosi zaledwie 5 osób). Dostosuj swoją ofertę w sprytny sposób do dzisiejszych nietypowych realiów.

Ostatni etap to zaplanowana pod grupę docelową komunikacja. Jakich argumentów chcesz użyć, aby przekonać gości do skorzystania ze swojej oferty? Co ma ich zachęcić od strony graficznej, tekstowej i… finansowej? Co Cię wyróżnia na tle konkurencji i którą niszę możesz zagarnąć na potrzebę swych sezonowych działań? Przeczytaj więcej o planowaniu komunikacji w drugiej części artykułu!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się