atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Akcja-komunikacja, czyli jak opowiadać o swojej usłudze świątecznego cateringu?

Akcja-komunikacja, czyli jak opowiadać o swojej usłudze świątecznego cateringu?

Dobrze zaplanowana komunikacja pozwoli Ci pozyskać więcej klientów zainteresowanych świąteczną ofertą cateringową. Ale jak to wszystko zaplanować? Sprawdźmy!

Na początku ustal:

– kto jest Twoją grupą docelową i czego oczekuje,
– w jaki sposób dotrzeć do tych osób,
– co jest Twoją przewagą konkurencyjną i jak ją odpowiednio zaprezentować,

bo dopiero wtedy możesz rozpocząć działania komunikacyjne. Określenie grupy docelowej jest kluczowe w skutecznej komunikacji. Zastanów się, czy z Twoich usług mają korzystać głównie ludzie młodzi (w tym Ci na diecie wegańskiej), kilkuosobowe rodziny, w których dorosłe osoby pracują i są bardzo “zabiegane”, czy może właściciele firm, oczekujący cateringu dla swoich pracowników będących na różnych dietach, a może osoby samotne w różnym wieku czy seniorzy bądź ich dzieci. Do każdej z tych grup będziesz mówić inaczej. Młodym weganom może zależeć na nowoczesnych, modnych daniach. Właścicielom firm – na kompleksowej usłudze, która nie będzie ich w żaden dodatkowy sposób angażowała, dobrej cenie i atrakcyjnej formie podania. Rodzicom seniorów z kolei na tradycyjnych smakach i naturalnych składnikach. Opisz swojego przykładowego klienta – ile ma lat, gdzie mieszka, czego potrzebuje i co może go przekonać do Twoich usług: niska cena, wysoka jakość potraw, elastyczna dostawa, bezglutenowa kuchnia, możliwość zamówienia tylko x dań bądź opakowania bez plastiku… Ty znasz najlepiej swoją ofertę, dlatego podkreśl jej atuty i zastanów się, do kogo przemówią najbardziej!

Zastanawiasz się, co Cię może odróżnić od konkurencji?

Porównaj następujące kwestie: cenę, jakość składników (pochodzenie) i udział najdroższego składnika w całości potrawy, rodzaje dań (bezglutenowe, wegańskie, bez laktozy), możliwość wymiany składników, dostawę do domu zamiast odbioru osobistego, minimalną wartość zamówienia, ofertę promocyjną, typ kuchni, opcję wpisania życzeń na opakowaniu, samo opakowanie i… wiele innych. Po prostu poszukaj różnic i podkreśl te, które wpływają na Twoją korzyść!
Masz to? Świetnie! Teraz czas na przygotowanie oferty drukowanej i online.

Materiały graficzne, których potrzebujesz do komunikacji

Zadbaj o to, aby stworzyć:

– materiały potrzebne do prowadzenia kampanii Google (sprawdź, jak stworzyć elastyczną reklamę displayową),
– materiały potrzebne do prowadzenia kampanii w social media (jeśli planujesz promować post, zadbaj o grafikę w kwadracie: 1080 x 1080 px),
– materiały drukowane, np: ulotki z ofertą świąteczną, plakaty, które będziesz mógł powiesić w szybie lokalu, jeśli znajduje się on w ruchliwym punkcie, itp.
– małe wizytówki informacyjne dołączane do dań na wynos lub w dostawie.

Możesz to zrobić samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi online takich jak np. Canva, która posiada gotowe szablony dla restauratorów. Jeśli obecnie prowadzisz usługi na wynos lub w dostawie, powinieneś dołączać ulotkę kompleksowo informującą o usłudze cateringowej albo chociaż wyżej wspomniane wizytówki z linkiem do strony z ofertą świąteczną.

Grafika ofertowa – o czym należy pamiętać?

Grafika powinna być spójna estetycznie z Twoją stroną internetową, stylem prowadzenia profilu na Facebooku czy Instagramie lub wystrojem restauracji. Określ, czy kolory, fonty i teksty użyte w materiałach informacyjnych cateringu mają wskazywać na okazjonalny charakter oferty, czy też mają być uzupełnieniem tej klasycznej. Wyjątkowość menu sezonowego możesz podkreślić m.in. kolorem i prostymi elementami świątecznymi (motywy norweskie, choinka, kolorystyka – butelkowa zieleń, czerwień, złoto, srebro). Najważniejszy jest jednak czytelny przekaz, dlatego unikaj podobnego koloru tekstu i tła – postaw na kontrast. Zwróć uwagę, czy żadne elementy graficzne nie zakłócają odbioru treści. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz oddzielać od siebie poszczególne składniki pionową kreską (np. sałata | cebula | pomidor | ogórek | oliwki | tzatziki).

Słowa, słowa, słowa…

Przede wszystkim zadbaj o dobrą widoczność nazwy oraz logotypu swojej restauracji i informacji, że jest to catering świąteczny. Jeśli stawiasz na nowoczesną ofertę i menu, pograj nietypowymi nazwami świątecznych deserów, które bazują na skojarzeniach i atmosferze Gwiazdki (Pierwsza Gwiazda – czyli deser popisowy; Laponia – czyli deser z charakterystycznymi dla tego regionu owocami jagodowymi itd.). Oferta powinna być jednak przede wszystkim jasna, dlatego unikaj trudnych terminów lub wyjaśniaj je w części opisowej. Zamieść informację o wielkości dań w sztukach i gramach. Wymień wszystkie dodatkowe składniki. Pamiętaj również o oznaczeniach dań bez laktozy, glutenu i opcji wege. Koniecznie zamieść także informację o możliwości wymiany składników lub wyeliminowaniu alergenów na specjalne życzenie klienta (wszystkie alergeny powinny być oczywiście zaznaczone w ofercie). Jeśli masz atrakcyjną promocję – podkreśl ją! Zaznacz też do kiedy będziesz przyjmował zamówienia na świąteczny catering. W widocznym miejscu obowiązkowo podaj numer telefonu, nazwę profilu na Facebooku, adres strony www i e-mail.

Kiedy rozpocząć działania komunikacyjne?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej, kiedy tylko oferta będzie kompletna. Masz niewiele czasu, aby nie tylko poinformować klientów o usłudze, lecz także wywołać w nich potrzebę skorzystania z cateringu. W tym trudnym czasie to nie będzie najprostsze zadanie. Możesz ich przekonywać:

– możliwością zyskania dodatkowego czasu na spędzenie wyjątkowych chwil z najbliższymi (brak gotowania),
– szansą na spróbowanie kulinarnej wariacji na temat Świąt i odkrycia niezapomnianych, niestandardowych smaków,
– opcją skosztowania świątecznych specjałów, które zazwyczaj przygotowują najbliżsi, aby zachować świąteczną atmosferę (nie każdy umie gotować i nie każdy spotka się w tym roku z rodziną),
– możliwością wsparcia branży gastronomicznej – #WspieramLokalneLokale (ludzie wiedzą, w jak trudnej sytuacji jest gastronomia, a Święta to czas, kiedy nierzadko górę bierze empatia),
– wyjątkową ofertą skomponowaną z najlepszych składników (np. od lokalnych, małych dostawców lub certyfikowanych hodowców),
– atrakcyjną ceną.

Jakie kanały reklamowe wybrać?

Gotowa komunikacja zachęca już tylko do zareklamowania swoich działań. Najlepszym kanałem reklamowym będzie… oczywiście szeroko pojęty internet. Reklamy tekstowe lub kampanie w Google i social media możesz ustawić samodzielnie (więcej na ten temat reklamy na Facebooku przeczytasz TUTAJ) lub skorzystać z doświadczenia specjalisty bądź agencji reklamowej (ciekawostka: aby sprawdzić zainteresowanie cateringiem świątecznym w Polsce, możesz samodzielnie skorzystać z darmowego narzędzia Google Trends). Warto także dołączyć do lokalnych grup na Facebooku i tam, za darmo, wstawić post ze swoją ofertą. Ten sam post koniecznie opublikuj na swoim prywatnym profilu – poproś znajomych, aby udostępnili wpis, dzięki czemu dotrzesz do kolejnych odbiorców. Możesz także postawić na proste działania outdoorowe. Korzystasz z tablic wystawionych przed lokalem? Zamieść na nich informację o cateringu! Masz przygotowanych wiele ulotek lub karteczek informacyjnych? Poproś stałych klientów z okolicy lub przyjaciół, aby rozdali je swoim znajomym lub położyli na recepcyjnej ladzie w biurze. Korzystaj z możliwości, które masz, a być może po prostu ich nie dostrzegasz!

Trzymamy kciuki za Ciebie i Twój biznes!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń