atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak dotrzeć do klientów dzięki platformie Facebook?

Jak dotrzeć do klientów dzięki platformie Facebook?

Kontakt z klientami oraz możliwość realizacji zamówień na wynos i dowóz są dziś kluczowe dla utrzymania się na rynku. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na to, aby w prosty, szybki i tani sposób dzięki social mediom pomóc swojemu biznesowi w tych trudnych czasach:

1. Pamiętaj aby twoja strona na Facebooku/Instagramie była aktywna. Staraj się zawierać w publikowanych postach najistotniejsze informacje:

 • Poinformuj fanów, że pomimo zamknięcia lokalu nadal dostarczasz zamówienia w dostawie i na wynos. Podaj godziny otwarcia, promień kilometrowy lub dzielnice, w których dostarczasz jedzenie. Pamiętaj aby wyróżnić post z godzinami otwarcia, dowozem, zasięgiem dowozu – dzięki temu będzie on zawsze widoczny na twojej stronie.
 • Rozważ rozszerzenie promienia dostawy, w obecnej sytuacji ważnym jest dotarcie do jak największej liczby osób.
 • Staraj się często publikować treści (1 post dziennie). Baw się konwencją postów – kilka przykładów znajdziesz w dalszych punktach.

2. Zamieszczaj posty ze zdjęciami swoich potraw wraz z opisem i informacją o dowozie. Pytaj fanów jakie są ich ulubione potrawy z restauracji. Aktywnie odpowiadaj na komentarze. Pytaj też jakie dania chcieliby zobaczyć w karcie.

3. Aktywnie odpowiadaj na wiadomości na messengerze czy w wiadomościach prywatnych na Instagramie.

4. Zachęcaj fanów do udostępniania zdjęć zamówionego jedzenia na profilu restauracji. Udostępniaj również najfajniejsze zdjęcia na Stories zarówno na Facebooku jak i Instagramie.

5. Jeżeli chcesz poszerzyć swój zasięg, rozważ płatną promocję postów na Facebooku/Instagramie. Płatna promocja pozwala wyszukiwać ludzi po zainteresowaniach – pomoże Ci to na zdobycie nowych klientów. Dodatkowo promocję posta możesz kierować bezpośrednio do fanów strony lub użytkowników statystycznie do nich podobnych.

6. Pamiętaj o grupach na Facebooku. Istnieje wiele grup o tematyce gastronomicznej, gdzie informacje a stałym dowozie jedzenia mogą zachęcić ludzi do spróbowania oferty Waszego lokalu.

7. Pamiętaj o lokalnych grupach dzielnicy czy miejscowości, w której mieści się Twój lokal. Może zachęć ich do zamawiania dań z odbiorem osobistym.

8. Pokaż swój zespół. Zamieść ich sylwetki z krótkim opisem tak aby fani mogli poczuć się bliżej was.

9. Rozważ nowe odsłony ulubionych dań. Pokaż, że lubisz eksperymentować. Jeśli np. do tej pory Twoją specjalnością był fine dining, zaoferuj klientom alternatywą, bardziej przystępną cenowo i dopasowaną do dostaw do domu ofertę wysokiej jakości dań.

10. Oferuj promocje takie jak darmowe dowozy, zniżki czy też karty stałego klienta przy ofertach lunchowych (10 zamówień = 11 lunch za darmo).

11. Rozważ prowadzenie ankiet, gdzie fani wybierają swoje ulubione danie spośród dwóch zaproponowanych (poparte zdjęciami obu dań). Zwiększy to zaangażowanie twoich fanów.

12. Jeśli dopiero zaczynasz swoje działania w social mediach i nie dysponujesz wsparciem profesjonalnego grafika możesz sam spróbować swoich sił tworząc materiały graficzne w darmowych narzędziach takich jak np. Canva https://www.canva.com/

Jak promować posty na Facebooku?

1. Opublikuj post, który chcesz promować. Pamiętaj, że posty można planować – oznacza to, że możesz dodać wiele postów na raz, każdy z inna datą publikacji i godziną startu wyświetlania. W tym celu pomoże Ci Creator Studio Facebooka dostępny tutaj:

https://pl-pl.facebook.com/creatorstudio/

2. W momencie kiedy twoja treść jest gotowa, wybierz przycisk “Promuj post” aby przejść do okna promocji

3. Po przejściu do panelu promocji wybieramy cel jaki ma towarzyszyć promocji naszego posta:

 • Kliknięcia linku – jest to cel zachęcający użytkowników do wejścia w link, który został udostępniony w poście.
 • Aktywność dotycząca postów – cel zachęcający użytkowników do reagowania na twój post (zostawianie reakcji, udostępnianie, komentowanie).
 • Wiadomości – cel zachęcający do kontaktu ze stroną.

4. W przypadku celu “Wiadomości” warto pamiętać aby aby dostosować naszą wiadomość powitalną do komunikacji naszej firmy. Ekran wiadomości powitalnej ukaże się użytkownikowi po kliknięciu przycisku “Wyślij wiadomość” znajdującego się w prawym dolnym rogu posta.

 • Poza wiadomością powitalną możemy dodać 3 pytania pomocnicze, które później wskażą Tobie kategorię zapytania.

5. Po ustaleniu celu, czas na wybranie odpowiedniego przycisku do posta. Przycisk ten nazywany jest Call to Action, zachęca on użytkownika do podjęcia zamierzonego przez nas działania.

 • Ten przycisk będzie również wyświetlany w Twoim oryginalnym poście na Twojej stronie. Po rozpoczęciu promowania posta nie będzie można usunąć ani zmienić tego przycisku.

6. Po wyborze Call to Action czas określić naszą grupę docelową. Do wyboru mamy w tym przypadku 3 opcje:

 • Osoby wybrane do grupy odbiorców
 • Osoby, które lubią tę stronę
 • Osoby, które lubią tę stronę, i ich znajomi

7. Każdą z tych opcji możemy edytować klikając przycisk “Edytuj” znajdujący się w prawym górnym rogu

8. Po wyborze pola edycji pojawia się ekran, który pozwala nam wybrać płeć, wiek, lokalizację oraz zainteresowania naszej grupy docelowej

 • Możemy wybrać dowolną ilość zainteresowań, które pasują do naszej grupy docelowej, jeżeli uważamy, że nasza grupa docelowa jest zbyt szeroka możemy ją zawęzić klikając przycisk “zawęź”, który pojawi się dopiero wtedy gdy wpisaliśmy co najmniej jedno zainteresowanie. Zawężanie tworzy wymóg obecności co najmniej jednego zainteresowania oraz zawężenia w profilu użytkownika.
 • Dodatkowo, zainteresowania można wykluczać. Wykluczeniami są zainteresowania, na które nie chcemy kierować naszej reklamy.

9. Po dobraniu odpowiedniej grupy docelowej czas zaplanować budżet oraz harmonogram. W tej sekcji określamy budżet całkowity jaki chcemy przeznaczyć oraz ilość dni promocji. Po ustaleniu kwoty oraz czasu trwania kampanii Facebook obliczy szacowany dzienny zasięg. Opcja ta może pomóc w obliczeniu optymalnego terminu oraz budżetu tak aby spełnić założone przez nas cele.

Teraz już wiesz jak wykorzystać Facebooka aby promować swój lokal. Po ustawieniu promocji o budżecie całkowitym 100 zł, trwającej 5 dni oraz kierowaniu go do ludzi mieszkających w Warszawie w wieku 18-55 oraz zainteresowaniach:

Dane demograficzne > Praca > Stanowiska zawodowe
Restaurant General Manager
Zainteresowania > Dodatkowe zainteresowania
Restauracje
Restaurant management
Restaurateur
uda nam się dotrzeć do 2200-6400 użytkowników dziennie.

Dajcie znać, czy korzystacie z płatnych promocji w prowadzeniu swoich social mediów? Jeśli macie pytania, dajcie znać w komentarzach. Chętnie odpowiemy. Powodzenia!

Autor: Szymon Dybczak, Senior Performance Marketing Specialist w KERRIS Select

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń