atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Confit: skąd pochodzi technika i jak ją stosować?

Confit: skąd pochodzi technika i jak ją stosować?

Confit wywodzi się z Francji, z czasów, gdy przechowywanie żywności stanowiło nie lada wyzwanie. Obecnie sięgamy po tę technikę ze względu na soczystość mięsa i walory smakowe, które pozwala wydobyć z potraw.

Confit – co to jest? Historia konfitowania

Wywodzące się z tradycji kulinarnych południowo-zachodniej Francji, konfitowanie (z fr. confire – konserwować) to długotrwałe gotowanie potrawy w tłuszczu, w niskiej temperaturze. Metoda ta okazała się być idealnym sposobem na konserwowanie żywności. We Francji do dziś sprzedawane jest confi tradycyjne z drobiu lub wieprzowiny w słoikach. Polecamy tę metodę ambitnym, a przede wszystkim cierpliwym szefom kuchni, bowiem konfitowanie wymaga czasu.

Tłuszcz do confit

Tradycyjnie konfitowanie odbywało się w tłuszczu kaczym lub gęsim, ale obecnie do tej metody obróbki wykorzystuje się różne oleje o odpowiednich parametrach. Confitowanie nie wymaga użycia tłuszczów o bardzo wysokiej temperaturze dymienia, ponieważ jego obróbka następuje w temp. ok 70-80°C. Ponieważ trwa to przez długi czas, oleje muszą mieć odpowiednią stabilność oksydatwną.

Do confit można użyć np.: tłuszcz gęsi, kaczy, olej rzepakowy, olej kokosowy, także nierafinowany, wysokooleinową odmianę oleju słonecznikowego, masło klarowane, Olej z Esencją Masła (obecność w składzie tłuszczu mlecznego doskonale wzbogaca smak konfitowanych produktów)

Szczyt tradycji, czyli confit z kaczki

Konfitowanie opisujemy na przykładzie tradycyjnej francuskiej potrawy – confit de canard, czyli confit z kaczki.

Najpierw przez co najmniej dobę marynujemy kacze udka w soli, w towarzystwie wybranych przypraw i dodatków, np. pieprzu, czosnku, liści laurowych. Następnie przechodzimy do właściwego konfitowania. W garnku rozgrzewamy odpowiednią ilość kaczego tłuszczu – tak aby nasza porcja mięsa mogła się w nim całkowicie zanurzyć. Gotujemy w niskiej temperaturze (ok. 90°C) przez kilka godzin, aż mięso stanie się miękkie i z będzie z łatwością odchodzić od kości. Po uprzednim podsmażeniu mięsa na patelni, śmiało możemy serwować gotowe confit. Chyba że do końca chcemy kierować się tradycją – wtedy przechowujemy szczelnie zamknięte mięso w zastygłym tłuszczu w ciemnym i suchym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Nasza rada: jego smak jest tak niesamowity, że warto czekać!

Konfitowanie nie tylko dla kuchni mięsnej! 

Konfitowanie nie jest zarezerwowane jedynie dla kuchni mięsnej. Możemy wykorzystać tę technikę także do długotrwałego gotowania w tłuszczu warzyw, np ziemniaków – zamiast tłuszczu kaczego wykorzystujemy olej rafinowany albo masło klarowane.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń