atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Czarnuszka w kuchni – do czego ją wykorzystać?

Czarnuszka w kuchni – do czego ją wykorzystać?

Czarnuszka to niepozorne, małe ziarenka, które mają wielką moc – skrywają wiele prozdrowotnych związków i niezbędnych witamin. Jakich konkretnie? I jak wykorzystać właściwości czarnuszki w kuchni, aby jednocześnie udoskonalić smak swoich dań? Sprawdźmy!

Smak i zapach nasion wydobywanych z owoców czarnuszki inspiruje szefowe i szefów kuchni na całym świecie. To właśnie czarnuszka stanowi częsty dodatek do naszych dań – i to nie tylko jako forma wykończenia potrawy. Zdaniem niektórych mistrzów kulinariów, najciekawszym wariantem wykorzystania czarnuszki w restauracyjnym menu jest… olej z czarnuszki jako dodatek do potraw serwowanych na zimno. Dlaczego? 

Olej z czarnuszki – kiedy po niego sięgnąć? 

Tłuszcz otrzymywany z nasion czarnuszki jest niezwykle cenny – i to nie tylko ze względu na swoje charakterystyczne walory smakowe. Czy wiesz, że to właśnie olej z czarnuszki nazywamy “złotem faraonów”? Prozdrowotne właściwości oraz działanie kosmetyczne tego tłuszczu były powszechnie doceniane już w czasach starożytnych. Pomimo upływu lat, popularność oleju z czarnuszki nie zmalała – bogaty w witaminę A i E, nadal stanowi doskonały dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, a nawet… perfum. W kontekście kulinarnym zastosowań jest jednak znacznie więcej. W gastronomii doceniamy przede wszystkim lekko pikantny smak oleju czarnuszki z charakterystyczną korzenną nutą. Dzięki niej olej z czarnuszki dodaje specyficznej ostrości lekkim warzywnym sałatkom i starterom (np. carpaccio z buraka) oraz pastom serwowanym na przystawkę (genialnie sprawdzi się np. jako dodatek do hummusu). Olej z czarnuszki będzie doskonałym wyborem zwłaszcza do dań kuchni arabskiej, izraelskiej oraz do potraw wegańskich.
A nasiona czarnuszki? Do czego je wykorzystać? 

Czarnuszka do wykończenia potraw

Nasiona czarnuszki mogą być także wykorzystane do wykończenia potraw. Stosujemy je w całości lub w formie mielonej. Ich ostra nuta doskonale zbalansuje smak łagodnych dań i pojedynczych produktów – dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sery (głównie koryciński) oraz pieczywo z czarnuszką. Podobnie jak kminek, czarnuszka może być wykorzystywana również w formie dodatku do dań na bazie kapusty: dzięki niej zyskają zwłaszcza wegańskie gołąbki oraz bigos. Czarnuszka urozmaici także smak marynaty, którą można zastosować np. do dziczyzny lub tofu i warzyw z grilla (cukinia, bakłażan, pieczarki). Rewelacyjnie dopełni smak zup kremów (zwłaszcza z dyni, pomidorów lub batatów). Warto ją również wykorzystać do doprawienia filetów z łososia. Co więcej, mieloną czarnuszkę można traktować jako alternatywę dla pieprzu w wypiekach, w których pożądany jest lekko ostry, korzenny smak: to np. piernik, ciasto marchewkowe, śliwkowe i dyniowe, ciastka orzechowe, a nawet jesienny wariant szarlotki. 

Dlaczego warto używać czarnuszki w kuchni? 

Czarnuszkę cechują prozdrowotne właściwości: wspiera organizm w walce ze stanami zapalnymi, działa przeciwbakteryjnie, przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie, reguluje poziom cukru i cholesterolu… a co najlepsze, na tym nie kończą się jej zalety. Z perspektywy kulinarnej najważniejsze jest jednak to, że zarówno nasiona czarnuszki, jak i pozyskiwany z nich olej mogą w wyraźny sposób wpłynąć na smak serwowanych potraw. I ten wpływ na pewno będzie doceniony przez Twoich Gości! 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń