Event marketing: jak wykorzystać Halloween do zwiększenia obrotów w restauracji?

Znad patelni   20.10.2017

Lampiony z dyni, wampirze zęby, paluchy wiedźmy – podpowiadamy jak przygotować Halloween w restauracji. Wielu restauratorów zastanawia się, jak podejść do promocji swojej restauracji. Czy lepiej wynająć zewnętrzną agencję, czy zatrudnić marketing managera? A może w ogóle do sprawy nie podchodzić i dobry produkt sam się obroni? Jeśli nurtują was podobne pytania – śpieszymy z pomocą. Na początek podpowiadamy, jak sprawnie wykorzystać event marketing. Zacząć możecie już zaraz – Halloween tuż tuż.

Dlaczego warto organizować wydarzenia tematyczne?

Konkurencja na rynku restauracyjnym jest olbrzymia. W Polsce funkcjonuje około 68 tysięcy placówek gastronomicznych i każda z nich walczy o klienta. Aby osiągnąć sukces, należy mieć świadomość tego, co nas wyróżnia i umiejętnie to zakomunikować. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: Co odróżnia mnie od konkurencji? W czym jestem lepszy? Co robię ciekawiej? Taka analiza jest potrzebna w każdym obszarze prowadzenia restauracji, także w event marketingu.

To, czym możemy się wyróżnić to na pewno dostosowanie do aktualnych trendów i potrzeb gości.  Nie trzeba szukać daleko – wystarczy zajrzeć do kalendarza i wybrać kilka wydarzeń w roku, którymi zainteresujemy naszych klientów. Niech będą to wydarzenia, które pozwalają nam na dużą swobodę w działaniach np. stworzenie specjalnego menu, zmianę scenografii, angażującą komunikację w social media. Idealnym przykładem jest nadchodzące Halloween. Święto znane kiedyś głównie z amerykańskich filmów od paru lat zyskuje dużą popularność w Polsce. Nikogo nie dziwią już bale przebierańców, wydrążone dynie i dzieci w strojach wampirów pukające do drzwi z prośbą o cukierki. Warto skorzystać z tej mody.

Jak organizować wydarzenia tematyczne?

Halloween to świetna okazja do przeprowadzenia ciekawych działań event marketingowych. Zacznijmy od menu. Środek jesieni, a więc też pełnia sezonu na dynie, dziczyznę, gęsinę, grzyby. Skorzystajmy z bogactwa tych produktów i stwórzmy halloweenową kartę, która przyciągnie gości do restauracji. Jeśli możemy pozwolić sobie na pewną dozę luzu i kreatywności, skorzystajmy z przepisów “mrożących krew w żyłach” – do kawy podajmy gościom gratis krwawe paluchy wiedźmy, a zamiast klasycznych drinków pikantną Bloody Mary.

Do wydarzenia warto dostosować też  wystrój restauracji, który znacząco wpływa na odczucia klientów. Najważniejsze jest stworzenie przytulnej atmosfery w miejscu z ciepłym, nieinwazyjnym światłem, gdzie każdy czuje się swobodnie. Podczas Halloween nie wahajmy się przygotować lampionów z dyni, które idealnie zastąpią zwykłe świeczki. Możemy także przygasić światło, stworzyć klimat nawiedzonego domu. Świetnie zadziałają przebrania obsługi kelnerskiej. Peleryna drakuli lub kapelusz wiedźmy będą atrakcją  szczególnie dla najmłodszych gości.

Jak promować organizowany event?

Wydarzenie tematyczne jest doskonałym pretekstem do intensywnej komunikacji. Wokół niego możemy stworzyć treści do mediów społecznościowych, wysłać mailing i poinformować media o wydarzeniu.

Zacznijmy od mediów społecznościowych. Po co organizować Halloween, jeśli informacja o nim nie dotrze do naszych gości? W tym celu stwórzmy wydarzenie na Facebooku. Wymyślmy ciekawą nazwę, która nie będzie nudna, ale też jasno zakomunikuje, co tak właściwie organizujemy. Dlatego zrezygnujmy z nazw “Halloween w restauracji U Kasi” na rzecz nazw i ofert bardziej sprecyzowanych “Bloody Halloween u Kasi! Przez tydzień Krwawa Mery za 2 PLN!” Wydarzenie możemy wesprzeć płatną kampanią reklamową targetowaną pod odpowiednią grupę np. dorosłych w wieku do 40 lat mieszkających w promilu 10 km od restauracji.

Jeśli mamy bazę mailową klientów – koniecznie wyślijmy mailing dedykowany wydarzeniu. Możemy też skorzystać z mailingów zewnętrznych na portalach gastronomicznych – mamy wtedy większe szanse, że dotrzemy do nowych odbiorców.

Warto także przygotować notkę prasową, w której poinformujemy media o organizowanym wydarzeniu. Pamiętajmy, żeby nie miała ona formatu stricte reklamowego. Postarajmy się zainteresować dziennikarzy opowieścią o restauracji i atrakcyjną ofertą. Nawet jeśli nie napiszą o nas od razu – może akurat znajdziemy się w zestawieniu miejsc z najlepszymi atrakcjami na Halloween?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 + = 77

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.