Jak obniżyć wchłanianie tłuszczu w czasie smażenia?

Tłuszcze   24.01.2018

Produkty smażone w głębokim oleju, często kojarzą się z tłustymi, panierowanymi daniami. Prawdą jest, że przy takiej metodzie obróbki tłuszcz pozostaje na powierzchni panieru i wsiąka do jego wnętrza, to samo tyczy się również smażonego „chińskiego” makaronu i innych głęboko smażonych produktów. Można jednak wpłynąć na to, aby zmniejszyć wchłanianie się tłuszczu i dzięki temu otrzymać również mniej kaloryczne smażone danie. Cała sztuczka polega na modyfikacji składu np. panieru.

Błonnik dobrze znany i polecany przez dietetyków ma właściwości absorbujące wodę. Ich dodatek może przyczynić się dzięki temu do zmniejszenia absorpcji tłuszczu. Według badań naukowych najefektywniejsze są różne pochodne celulozy, niestety ze względu na skomplikowane chemiczne nazwy są źle kojarzone przez konsumentów. Choć np. hydroksymetylopropyloceluloza jest uważana za substancję o właściwościach prozdrowotnych! Całe szczęście możemy również skorzystać z dobrodziejstwa natury, czyli błonnika owsianego, czy jęczmiennego bogatego we frakcję błonnika zwaną β-glukanem, bądź z nasion psyllium. Ich dodatek na poziomie zaledwie 1% masy może przyczynić się do obniżenia wchłaniania się tłuszczu podczas smażenia do produktu nawet o 18%!

Literatura:
Zychnowska M., Onacik-Gur S., Krygier K., 2015, Właściwości i możliwości wykorzystania zamienników tłuszczów dostępnych na rynku, PHiE 96 (1), 42-50.
Perczyńska A., Marciniak-Łukasiak K., 2016, Wpływ dodatku β-glukanu na jakość smażonych makaronów instant, Bromat. Chem. Toksykol. 3, 373-377.
Rękas A., Marciniak-Łukasiak K., 2015, A multivariate study on the correlation between addition of maltodekstrin, MCG, HPMC and psyllium an the quality of instant fried noodles, LWT 62 (1), 689-696.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 57 = 66

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.