Jak usmażyć karpia?

Usmaż to   11.12.2019

Smażony karp to jedno z dań, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Sprawdź, jak poprawnie go usmażyć.

Mimo że nie należy do ulubionych ryb Polaków, karp nierozerwalnie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Smażony, podany w galarecie lub po żydowsku, zamknięty w pierogach, panierowany – pojawia się na stołach i w restauracyjnych kartach w wielu różnych odsłonach. Najpopularniejszy jest jednak smażony karp podzielony na dzwonka i obtoczony w mące. Podpowiadamy, jak go przyrządzić.

Jak pozbyć się mulistego smaku karpia?

Mięso karpia ma zwykle delikatnie mulisty aromat, dlatego że to ryba słodkowodna, która pływa przy dnie zbiorników wodnych. Łatwo można się go jednak pozbyć. Przed smażeniem karpia należy przez 12 godzin wymoczyć w mleku lub w wodzie z sokiem z cytryny i odrobiną cukru. Innym sposobem jest obłożenie ryby pokrojoną lub startą marchewką, selerem i cebulą. Smak warzyw powinien wyprzeć mulisty aromat i sprawić, że karp będzie smaczniejszy.

Karp – jak usmażyć

Karpia, tak jak każdą rybę, należy odpowiednio przygotować do smażenia. Należy mu odciąć głowę i płetwy, usunąć wnętrzności (jeśli są), uważając na woreczek żółciowy – jeśli się rozleje, mięso może nabrać gorzkiego smaku. Następnie trzeba pozbyć się łusek, za pomocą noża lub skrobaka do ryb. Tak przygotowanego karpia najlepiej podzielić na dzwonka. Mięso należy dokładnie umyć, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Jeśli tego nie zrobimy, wilgoć z ryby dostanie się na patelnię, obniżając temperaturę oleju i sprawi, że karp będzie się dusił, zamiast smażyć. Może też mocno nasiąknąć tłuszczem. Osuszone dzwonka karpia należy oprószyć solą i pieprzem, a następnie zanurzyć w mące pszennej, strzepując jej nadmiar.

Na patelni rozgrzewamy olej. Powinno być go na tyle dużo, żeby kawałki karpia smażyły się swobodnie – zbyt mała ilość tłuszczu sprawi, że ryba będzie się smażyć nierównomiernie, bo rozkład ciepła wokół niej będzie nierówny.

Jaki olej do smażenia karpia?

Do smażenia najlepiej wykorzystać rafinowany olej rzepakowy lub słonecznikowy TOP Q, który ma neutralny smak i aromat, a przy tym dużą stabilność termiczną. Jeśli chcemy uzyskać danie o lekko maślanym aromacie, skorzystajmy z Oleju z Esencją Masła, który jest równie stabilny termicznie, ale oprócz oleju rzepakowego zawiera także płynną frakcję klarowanego masła.

Olej należy rozgrzać do temperatury około 180 stopni, a następnie na patelnię włożyć rybę. Dzwonka karpia smażymy po 5-7 minut na każdej ze stron, możemy je także obracać szczypcami na boki, żeby usmażyły się w całości. Gdy karp będzie już zezłocony, a jego mięso ścięte, rybę można zdjąć z patelni. Po usmażeniu kawałki ryby należy odłożyć na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Smażonego karpia można podawać z cząstkami cytryny czy natką pietruszki, dobrze pasuje do niego także sos chrzanowy i świeży chleb.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 18 = 25

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.